Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni

Ankara Kalkınma Ajansı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğinde yürütülen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı”nın sertifikaları 24 Ekim 2011 tarihinde Ankara Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi.  Törene, KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Şentürk UZUN, İl Genel Meclisi Başkanı ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ARSLANOĞLU, Ankara Ticaret Odası Başkanı ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Salih BEZCİ, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Orhan AYDIN, Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa LALE ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım BALCI ile girişimci adayları ile Ajans uzmanları katıldı.

Törenin açılışında konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Ajans olarak Ankara’da ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeyi hızlandırmak ve rekabet gücünün artırmak için Ankara’nın iş ve yatırım imkânlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımının temel amaç olarak belirlendiğini kaydetti.

Balcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu doğrultuda yapılacak çalışmalarda da burada bulunan genç girişimcilere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyacağız. Çünkü girişimci, risk alarak yenilik yapan kişidir. Diğer bir deyişle girişimci, yeni bir ürünü, süreci, hizmeti kafasında oluşturacak hayal gücüne ve bu fikri hayata geçirecek yeteneğe ve sebata sahip olan kişidir. Dolayısı ile girişimcilik için fikir üretmek, yenilik üretmek ya da bir geliştirme yapmak gerekmektedir. Bu ise hem Ankara'nın kalkınmasında hem de ülkemizin kalkınmasında en öncelikli ihtiyacımızdır.

Biz de Ankara Kalkınma Ajansı olarak tüm faaliyetlerimizin ve projelerimizin odağına “yenilikçiliği” alıp burada bulunan ve bulunmayan tüm girişimcilerle birlikte Ankara için bu kıvılcımı yakmak istiyoruz.

Ankara’nın gelişimi ile ilgili fikir ve projelerde Ankara Kalkınma ajansı olarak yenilikçi fikirlerin bizim için büyük önem arz ettiğini vurgulamak istiyorum.”

Daha sonra kürsüye gelen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Girişimcilik Eğitimlerini Ankara Kalkınma Ajansı ile yürütmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Kaplan; “KOSGEB olarak bir çok kurum ve kuruluş ile girişimcilik programları gerçekleştirdik. Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için girişimcilik seferberliği başlattık. Toplumun her kesimine bu girişimcilik kültürünü yaymak istedik. Böyle yola çıktık ve bunu yapabildiğimizi görüyorum bugün. Türkiye geneline baktığımızda da yaklaşık 50 bin girişimcilik eğitimi alan girişimci adaylarımız oldu. Bu rakam önemli bir rakam elli bin kişiye dokunduk. Geçtiğimiz yıl rakam 12 bin kişiydi. Hedefimiz bu çıtayı daha da yukarılara götürmek. Ve Kalkınma Ajansı’nda önceliklendirdiğimiz gibi inovatif, yenilikçi girişimciliği daha çok ön plana alan programları da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ben burada kalkınma ajansımıza teşekkür ediyorum. Bizlerle yapmış oldukları işbirliklerinde her zaman farklılık ortaya koyuyorlar. Ankaramız kalkınacaksa KOBİ’lerle ve girişimcilerle kalkınacak, bunu çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.
Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’in yoğun programı dolayısıyla katılamadığı törene Ankara Vali Yardımcısı Dr. Şentürk Uzun iştirak etti. Vali Yardımcısı Uzun yaptığı konuşmada Ankara Kalkınma Ajansı’nın kurulduğu ilk günden itibaren önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini vurgulayarak girişimcilik eğitimine katılanları ve katkı verenleri kutladı.

Ankara Kalkınma Ajansı Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı

KOSGEB’in 2010 yılından itibaren uygulamaya koyduğu ve yoğun ilgi gören “Girişimcilik Destek Programı” 27 bin TL’ye kadar hibe ile 70 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Bu destekten yararlanmanın ön koşulu ise içeriği ilgili yönetmeliklerde tanımlanmış uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak ve programı başarıyla tamamlamaktır. KOSGEB veya KOSGEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumun sağlayabildiği bu eğitimlerde girişimci adaylarına iş planı yapmak, temel yönetim vb. konularda bilgi verilerek kurulacak işletmelerin daha güçlü temellere dayanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Ankara Kalkınma Ajansı arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı İşbirliği Protokolü”

imzalanmıştır. Protokol gereğince düzenlenmiş olan “Ankara Kalkınma Ajansı Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı” 6 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla başlatılmış olup program kapsamında 60 katılımcı eğitilmiştir.  Programa katılan kursiyerlerin 60 saatlik bir eğitime tabi tutulduğu program 31 Temmuz 2011 itibarıyla sona ermiştir. Program boyunca adaylar, iş fikri geliştirme, iş planı kavramı ve ögeleri ile iş planı yazımı ve sunumu konularında eğitime tabi tutulmuşlardır.