Tekno-girişimciler Yenilikçi Ankara Proje Pazarı'nda yatırımcılarla buluştu

Tekno-girişimciler Yenilikçi Ankara Proje Pazarı'nda yatırımcılarla buluştu

Ankara Kalkınma Ajansı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 17 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Yenilikçi  Ankara Proje Pazarı” genç tekno girişimcileri yatırımcılarla buluşturdu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan ‘Teknogirişim Destekleri’ kapsamında Ankara’da desteklenen yüze yakın girişimci, projelerini ve kurdukları işlerde geldikleri aşamaları katılımcılara anlatma fırsatı bulurken aynı zamanda aralarında üniversiteler, teknoparklar gibi Ankara’nın proje üretme kapasitesi yüksek belli başlı kurumları da projelerini katılımcılarla paylaşma imkanı yakaladı.  Etkinliğe Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Alâaddin Yüksel, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, TOBB Başkanvekili ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ile çok sayıda yetkili, işadamı, akademisyen ve davetli katıldı.

Balcı: Girişimcilik konusuna özel önem veriyoruz

Toplantının açılışında ilk olarak Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı konuştu. Konuşmasında Ajansın girişimcilik konusuna özel önem verdiğini kaydeden Balcı; “Dinamik ve eğitimli genç nüfus avantajına sahip Ankara’nın, yüksek Ar-Ge birikimi, gelişmiş yenilikçilik kapasitesi, girişimcilik ruhu; Ankara’yı düşünen, tasarlayan ve üreten bir başkente dönüştürme yolunda en önemli avantajlarıdır. Özel Ar-Ge merkezleri, teknokentleri ve organize sanayi bölgeleri, Türkiye’de ve dünyada önde gelen üniversiteleri ve pek çok alanda kurulmuş araştırma merkezleri Ankara’yı bilim ve teknolojinin de başkenti yapma yolunda bir arada hareket etmektedir” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen TOBB Başkan Vekili ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz ise, 81 ilde genç girişimci kurulları kurulduğunu belirterek, Ankara’nın en aktif kurullardan biri olduğunu söyledi.

Vali Yüksel: Ankara bilişimin üssüdür

Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Alâaddin Yüksel'de “Ankara’nın bölgesel girişimcilik kapasitesinin arttırılması, proje üretmenin teşvik edilmesi ve proje üretenlerle firmaları ve üniversiteleri bir araya getirecek proje pazarının Ankara’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok değişik ve çılgın bir yüzyılı hep birlikte idrak ediyoruz. Dün konuşulan ve tartışılan hiçbir şey bugün konuşulmuyor ve tartışılmıyor. Milenyum tiyatrosu perdelerini açtı. Bu sahnede; Bilgi Tabanlı Toplum, İnsan Kaynaklarını Yönetme, Girişimciliğin Teşvik Edilmesi, Rekabet Yapılanması, Tek Pazar, Sürdürülebilir Kalkınma… gibi önemli başlıklar yer almaktadır. Tüm bu gelişmeler karşısında her şehrin ulusal ve uluslararası seviyede rekabet pozisyonlarını belirlemesi ve rekabet stratejilerini somutlaştırması gerekmektedir.

Ankara dünya şehri olmada, marka şehir olmada kararlıdır ve rekabet stratejilerini ve rekabet pozisyonlarını belirlemesinde, Kalkınma Ajansı bu görevini layıkıyla yerine getirecektir.”dedi.

Marka olmak isteyen şehirlerin bilgi tabanlı bir toplum yapılanmasını ön planda tuttuklarını belirten Vali Yüksel, ''Akıllı kentler girişimciliği teşvik ediyor. Sürdürülebilir kalkınmanın gereklerini yapmaya çalışıyor.'' dedi. 

Vali Yüksel, Türkiye'nin kentsel dinamizmi en yüksek şehrinin Ankara olduğunu kaydederek, “Ankara nüfusunun %50’si 30 yaş altındadır. 0-14 yaş grubu, genel nüfusun %23’ünü oluşturmakta ve eğitim kurumlarında bir milyona yakın öğrencimiz bulunmaktadır.”dedi. 

Türkiye’nin önde gelen 123 savunma sanayi firmasının 67’sinin Ankara’da bulunduğunu söyleyen Vali Yüksel “Özellikle elektrik, elektronik ve telekomünikasyon gibi bilgi ve sermaye-yoğun firmaların büyük bir çoğunluğu Ankara’dadır.

Dünyanın en büyük 100’ü arasına giren tek Türk savunma firması olan Aselsan da Ankara’dadır.

Savunma sanayi sektörünün büyük kısmını temsil eden ve Ar-Ge harcamaları gibi çeşitli değişkenler açısından en yüksek değerlere sahip 40 firmanın 23’ü Ankara’dadır.

Türkiye’deki 39 teknoparktan 6’sının Ankara’da olduğunu, Türkiye'de en fazla bilimsel yayın yapan üniversitelerin de yine Ankara'da bulunduğunun altını çizen Vali Yüksel, Ankara'daki 20 üniversitede 215 bin üniversite öğrencisinin eğitim gördüğünü ve 18 bin öğretim üyesinin bulunduğunu söyledi.

700 bin m² alana kurulan ve 400 firmanın faaliyet gösterdiği Türkiye’nin en büyük Lojistik Üssünün Kazan’da bulunduğuna da dikkat çeken Vali Yüksel; Üssün tam kapasiteyle hizmet vermeye başladığında en az 4000 kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “Bu rakamlara bakıldığında Ankara artık bir bilişim odağı değil; Ankara artık bir bilişim üssüdür.”dedi.

Bakan Ergün: Risk almayanlar büyük kar edemezler

Son olarak konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de risk alma anlayışının bulunmadığını belirterek, risk alamayanların büyük kar elde edemeyeceğini belirtti. Son yıllarda başta ABD olmak üzere birçok ülkeye gerçekleştirilen ziyaretlerde önemli firma temsilcileri ile bir araya geldiklerini kaydeden Bakan Ergün, özellikle ABD’de risk sermayesi fonlarının yenilikçi projelerin desteklenmesinde kullanıldığına dikkat çekti. Türkiye’de risk sermayesi fonlarını geliştirmek ve iş melekleri benzeri yapıların oluşturulması gerektiğini bildiren bu konuda önemli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. İş melekleri konusunun Türkiye'de de yavaş yavaş geliştiğini, iş meleklerinin gençlerin girişimlerini geliştirme amacını taşımalarını gerektiğini ifade eden Ergün, "Biliyorsunuz Azrail de bir melek. Azrail meleği olmasın" diye konuştu. Sermaye sıkıntısının genç girişimcilerin önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Ergün, etkinliğin genç girişimcilere yeni ortaklıklar edinme fırsatı da sunduğunu söyledi. Türkiye gibi ülkelerin en büyük zenginlik kaynağının kendi insan potansiyelleri olduğunu belirten Ergün, "Bütün zenginliğimiz burada. Yerin altında fazla bir zenginliğimiz yok. Bütün zenginlik yerin üstünde. O zaman burayı iyi çalıştırmamız lazım" değerlendirmesinde bulundu. Yatırımların nicelik olarak artması kadar nitelik olarak da artmasının önemine değinen Ergün, "Biz, üretmek istiyoruz, 500 milyar dolar ihracat yapmak istiyoruz, 2 trilyon dolar üretim yapmak istiyoruz, dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olmak istiyoruz da... Neyle? Nasıl? 500 milyar dolar ihracat yapabilmemiz için ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünler üretmemiz gerekiyor. Alelade ürünlerden bahsetmiyoruz. Yüksek katma değerden, ileri teknolojiden bahsediyoruz" dedi.

“500 bin liralık hibe yolda”

Teknogirişim sermayesi desteği hakkında da konuşan Ergün, söz konusu desteği üniversitelerden mezun, bilgili, donanımlı ve bir hayali olan gençler için hazırladıklarını dile getirdi. Programı, "Önemli bir firmada, yüksek maaşla çalışmak dahi beni tatmin etmiyor. Benim ülkem için yapacak çok önemli projelerim var" diyen gençler için hazırladıklarını belirten Ergün, bu kapsamda teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlere 100 bin lira hibe desteği verdiklerini ve teknoparklarda yer tahsis ettiklerini anımsattı. Bugüne kadar proje kapsamında destekledikleri 452 gencin önemli bir bölümünün enformasyon, yazılım, elektronik ve makine gibi sektörlerde faaliyet gösterdiğini anlatan Ergün, "Önümüzdeki yıldan itibaren her yıl 100 girişimci olarak başlattığımız destek programını 500'e çıkarttık. Bütçemiz de böylece 10 milyon liradan 50 milyon liraya çıkmış oldu" dedi. Yine 2012'den itibaren 1. aşamada olup da, bir yıl içerisinde projelerini belli bir aşamaya getiren ve yeni bir desteğe ihtiyaç duyarak, 2. aşamaya geçenlere de TÜBİTAK vasıtasıyla ikinci bir destek daha vereceklerini bildiren Ergün, bu kişilerin teknogirişim desteği almış olanlar arasından seçileceğini söyledi. Bu kişilere verilecek hibenin 500 bin lira olacağını açıklayan Ergün, "3. fazda teknogirişimcilerimiz artık iş melekleriyle buluşup onlarla ortak olacaklar. 4. aşamada zaten bu şirketlerimiz ya kendileri büyük bir firma haline gelecekler ya da ulusal veya uluslararası büyük firmalarla ortaklık kurmuş olacaklar" diye konuştu. Gelecek yıldan itibaren teknogirişim sermayesinden yararlananlardan bazılarını 10'arlı gruplar halinde ve 3'er aylık periyotlarla ABD'ye göndereceklerini dile getiren Ergün, bu kimselerin 3 ay boyunca Silikon Vadisi'nde kalacaklarını ve diğer ülkelerden gelen teknogirişimcilerle buluşacaklarını söyledi. Ergün, söz konusu girişimcilerin tüm masraflarını kendilerinin karşılayacağını belirterek, "Onlar yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsatı yakalamış olacaklar" dedi. Geçen yıl teknogirişim sermayesi desteği için 724 başvuru aldıklarını bildiren Ergün, bu yılki başvuru sayısının bin 598 olduğunu kaydetti. Başvurulardan 757'sini yazılım, 291 'inin elektronik, 236'sının makine, 157'sinin biyoagroteknoloji, 89'unun ileri malzeme, 46'sının da kimya sektörüne ilişkin projeleri kapsadığını bildirdi. Bu tür etkinliklerin önemine bir kez daha değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, son olarak Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne, Ankara Kalkınma Ajansı’na ve etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti.

Başarılı girişimcilere ödül verildi 

Konuşmaların ardından başarılı girişimci, proje ve firmalara ödülleri dağıtıldı.

“En Başarılı Kadın Teknogirişimci Ödülü”nü Nilay Yüce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün  elinden aldı. Bilgisayar yazılımları için donanım ve yazılım simülasyonu yapan ve % 929 karlılık oranına sahip şirket 8 çalışanıyla dünya devi firmalar için oyun üretiyor.   

“En Yüksek Ticari Potansiyel Vaat Eden Proje Ödülünü” ise Evrim Tanrıverdi aldı. Trafik sinyalizasyonu sistemleri için lens üretimi yapan Tanrıverdi ödülünü Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’den aldı.

“Teknolojik Üstünlük Vaat Eden  Proje Ödülü”nü ise “Entegre Güvenlik Yönetim Yazılımı” projesi ile Abdülkadir Vardar, TOBB Başkanvekili Faik Yavuz’un elinden aldı.

“Katma Değeri En Yüksek Proje Ödülü”nü, sentetik gen üretimi projesi ile Burak Yılmaz aldı. Yılmaz’a ödülünü Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl’den aldı.

Son olarak “Gelecek Vaat Eden İşletme” ödülü taşınabilir biyosensör sistemleri üreten Okan Öner’e Tekno Girişim İşletmeleri Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Nikolay Viskoşenko tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından “Yenilikçi Ankara Proje Pazarı”nın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Ankara Valisi Alâaddin Yüksel tarafından yapıldı. Bakan Ergün, Vali Yüksel ve beraberindekiler daha sonra stantları gezerek, projeler hakkında girişimcilerden bilgi aldılar.

Teknogirişimciler yatırımcılarla buluştu

Çok sayıda katılımcının gezdiği etkinlikte projelerini tanıtan girişimciler ulusal ölçekli firma temsilcileri ile bir araya gelme fırsatı yakaladı. Tekno Girişim İşletmeleri Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin de katkı verdiği etkinliğin geleneksel hale getirilerek Ankara’nın tekno girişim kapasitesinin artırılması hedefleniyor.