Tarihi ilçe Beypazarı'na Hamam Müzesi

Ankara'nın tarihi ilçesi Beypazarı müzeler kentine dönüşüyor. Beypazarı, son dönemde yalnızca tarihi evleri ve yemekleriyle değil müzeleriyle de dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Rüstem Paşa Hamamı

2012 yılında Ankara Kalkınma Ajansı 'nın desteğiyle Türkiye'nin ilk Türk Hamam Müzesi Beypazarı'nda açıldı. Hamam Müzesi, Türk müzecilik çalışmalarına farklı bir boyut kazandırıyor. Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Sema Demir'in hazırladığı, "Sürdürülebilir Bir Turizm için Uygulamalı Hamam Müzesi" projesi ile hayata geçen müze, 16. yüzyılda yapılan ve yakın bir döneme kadar kullanıldıktan sonra işlevselliğini yitiren Rüstem Paşa Hamamı'nda ziyaretçilerini ağırlıyor. Hamam, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve veziri olan Rüstem Paşa'nın yaptırdığı 32 hamamdan biri.

Gerçek Kına Hamamı

Türk Hamam Müzesi'nde, klasik Türk hamamlarındaki "sıcaklık, ılıklık, halvet, külhan, şırvan, hazne ve tıraşlık" gibi mekânlar bulunuyor. Proje sahibi Sema Demir, "Müzenin ilk sergi teması Beypazarı kına hamamları oldu. Sergide kına hamamı sırasında söylenen ilahiler ve türküler yerel halkın katılımı ile stüdyoda kaydedildi ve hamam sesli tanıtıldı. Müze gerçek kına hamamlarının organize edildiği bir mekâna dönüştü. Kadın hamamlarında ziyaretçilere "hamam anası" eşlik ediyor. Ziyaretçilere hamam anasının kullandığı yüksek topuklu nalınların replikalarını deneme olanağı sunuluyor" dedi. Hamamın soğukluk kısmında hamam anası ile başlayan anlatım, Külhanda Külhanbeyi'nin gösterisiyle devam ediyor. Külhanbeyi, kartal kanat yeleği, püsküllü fesi, arkasına basılmış yumurta topuk ayakkabısı, kaması ve "Heeeytt! Havada uçan, karada kaçan, var mı ulan bana yan bakan?" naralarıyla ziyaretçileri karşılıyor. Müzenin en seçkin eserleri ise 1800'lü yıllarda Beypazarı'nda kına hamamlarında gelinler tarafından kullanılan ipek peştamallar.