Siteler - Kapadokya Buluşması

Ankara Kalkınma Ajansı ve Ahiler Kalkınma Ajansı işbirliğinde yürütülen proje çerçevesinde küçük ve orta ölçekli Siteler esnafı Kapadokya’da son yıllarda büyük ilgi gören ‘butik oteller’i yakından inceleme, buradaki iş olanaklarını yerinde değerlendirme fırsatı yakaladı.

Ankara Siteler’de faaliyet gösteren mobilya ve ahşap ustaları Kapadokya’da turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası’na bağlı 35 mobilya ve ahşap ustası iki gün süren etkinlik çerçevesinde ilk gün Nevşehir’in Ürgüp, Uçhisar, Göreme, Mustafa Paşa bölgelerinde bulunan butik otelleri incelediler. Burada yapılan ahşap işçiliği ve otelcilik konseptini yerinde görme fırsatı yakalayan ustaları ikinci gün turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geldiler. Düzenlenen eşleştirme toplantısında Siteler ustaları, Kapadokyalı turizmcilere döşeme, ahşap işçiliği, eskitme mobilya, antik görünümlü dekorasyon eşyası gibi farklı konularda maharetlerini gösterme fırsatını yakalarken, gezdikleri otellerden edindikleri izlenimleri ve alternatif fikirlerini sundular.  

Balcı: Sitelerin deneyimini yeni pazarlarda değerlendirmek istiyoruz.

Projeyi gerçekleştiren Ankara Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, projenin Siteler’in deneyim ve birikimi yeni pazarlarda değerlendirmek için bu buluşmayı gerçekleştirdiklerini belirterek şunları kaydetti: “Ahiler Kalkınma Ajansı ile yapılan çalışmayla burada oluşabilecek Pazar hakkında bilgi vermek, bu bölgenin ihtiyaçlarını Siteler’in birikimiyle örtüştürmek ve eşleştirme çalışmasıyla bir açılım kazandırmak istiyoruz. Siteler’in rekabet gücünü, yenilikçi kabiliyetini artırmak istiyoruz.” Siteler’e ayrı önem verdiklerini vurgulayan Balcı; “Ankara Valimiz Sayın Alâaddin Yüksel’in Siteler Eylem Planı çerçevesinde bölgede önemli işler yapıldı. Siteler’in iş kapasitesinin artırılması için Ankara Kalkınma Ajansı olarak adımlar atmaya başladık. Bu çerçevede Siteler’de envanter çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. Böylece Siteler’de hangi sektör ve iş kolunda ne kadar firma faaliyet gösteriyor, durumu nedir, hepsi rakamlarla elimizde mevcut. Bu yol haritası ile sektörde görülen eksikliklerin süratle tamamlanması ve Siteler’in ileri taşınması için çalışmalarımızı başlatıyoruz” dedi.

“Sitelerin maharetini biliyoruz”

Ankara Kalkınma Ajansı ile birlikte projede yer alan ve Kapadokya Bölgesi’nde faaliyet gösteren Ahiler Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Dr. Selim Biçen ise, Siteler esnafını Kapadokya’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları vurguladı: “ Son birkaç yılda burada butik otellere ilgi yoğunlaştı. Ve bu otellerde kullanılan mobilya türlerinin doğal ortamla örtüşmesini istiyoruz. Ürgüp’te 2 bine yakın işletmeden 100’ü mağara otel formundadır. Biz, Siteler esnafından el işçiliğindeki maharetlerini burada da uygulamalarını istiyoruz.  İşletmeler doğrudan ustayla muhatap olmak istiyor, aracı istemiyor. Ürgüp’e gelen turistlerin ortalama 2 gün olan ortalama kalış süresini daha da artırmanın gayreti içerisindeyiz. Bunun için de doğalla özdeşleşmiş ürün tasarımlarına ihtiyaç var”.

İki gün süren ve eşleştirmeler ile biten organizasyonun sonunda bundan sonra yapılacakların yol haritası da ele alındı.