Kırsal Kalkınma İçin Üreten Kadınlar

MİLLİ GAZETE - ANKARA 

Kalecik'e Destek İçin İmzalar Atıldı

Ankara Kalkınma Ajansının 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenmesi uygun bulunan "Kırsal Kalkınma İçin Üreten Kadınlar" projesinde imzalar atıldı. Projeye ilişkin sözleşme Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve Kalecik Belediyesi Başkanı Dr. Duhan Kalkan tarafından imzalandı.

Kadınlar Kooperatifte Bir Araya Gelecek

Kalecik Belediyesinin başvuru sahibi olduğu projede Kalecik Hanımeli Kadın Kooperatifi iştirakçi olarak yer alıyor. Proje ile Kalecikli dezavantajlı kadınlar kooperatif çatısı altında bir araya gelecek. Kalecik’e özgü yerel ürünlerin üretimini ve satışını gerçekleştirecek kadın kooperatifinin ilçenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine destek olması amaçlanıyor.

Proje Diğer İlçelere Örnek Olacak

Bölgede üretilen yerel ürünler arasında yer alan; Kalecik Karası Üzümü, kayısı, ayva, elma, dut, domates, patlıcan, biber, mantar, bamya gibi ürünler öne çıkıyor. Kalecikli kadınlar yeşil enerji kullanılarak, doğal yöntemlerle elde edilen ve tarımsal ürüne dönüştürülen ürünlerin satış ve pazarlanması aşamasında da yer alacak. Proje, kadınların istihdamını sağlaması, sürdürülebilir tarım uygulamalarını ve yerele özgü ürünlerin üretimini teşvik etmesi ile ekosisteme bütüncül katkı sağlamayı hedefliyor. Ankara Kalkınma Ajansının destekleri ile hayata geçecek projenin diğer ilçelere örnek olması bekleniyor.

Küpürler