Kazan'da bir Ar-Ge devi

Sistemin mucidi Dr. Ahmet Lokurlu, sistemin ekolojik açıdan yararlı, ekonomik olarak da verimli ve pratik olduğunu belirtti. Ziyaret, Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale ve Genel Sekreter Doç. Dr. Asım Balcı’nın da aralarında bulunduğu bir heyet tarafından gerçekleştirildi.

Türk mühendis Dr. Ahmet Lokurlu tarafından geliştirilen ve güneş enerjisini kullanarak ısıtma ve soğutma sistemleri üreten SOLİTEM’in, Ankara Kazan’da bulunan tesislerini gezen heyet üretime ilişkin bilgi aldılar. Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Mustafa Lale, sistemin çok önemli bir Ar-Ge çalışması örneği olduğunu belirterek Ankara’nın bu konudaki potansiyeline dikkat çekti. Genel Sekreter Doç. Dr. Asım Balcı da Ankara’nın böyle bir yapılanmaya ev sahipliği yapmasının son derece  önemli olduğunu bildirerek çalışmalarından dolayı işletme sahibi Dr. Ahmet Lokurlu’yu kutladı.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde güneş enerjisini kullanarak ısıtma ve soğutma yapan dünyanın bu alandaki tek firması olan ve Almanya’nın yanı sıra Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan tesislerinde çalışmalarına devam eden SOLİTEM, tüm dünyaya enerji sistemleri ihraç ediyor. Energy Globe ödülü sahibi Dr. Ahmet Lokurlu, Türkiye’nin ilk ‘Güneş Parkı Projesi’nin de girişimcilerinden.