Kalkınma Ajansı, Ankara'nın yaşam kalitesini artıracak
Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) meclis toplantı salonunda kurul üyeleriyle birlikte tam kadro katılımın gerçekleştiği toplantıda, Ankara'nın kalkınması için projelere ağırlık verilmesiyle birlikte inovasyon, yenilik, girişimcilik ve yaşam kalitesini yükseltme mesajı verildi. Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, "Sahaya bugün ilk defa tam takım olarak çıktık. Hayatta hiçbir şey için geç kalınmış sayılmaz. Artık arkamıza bakmadan Ankara'nın yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yenilikçi yapıların ön plana çıkarılması, sürdürülebilir dinamiklerin artırılması için çalışmalıyız." dedi. Kalkınma Ajansı modeliyle Ankara'nın daha yaşanabilir bir şehir olmasında önemli bir rol oynayacağının altını çizen Vali Yüksel, Ankara'da kurulacak proje pazarıyla Ankara'nın suyunu içen herkesin elini taşın altına koyarak çalışacağını kaydetti. Yüksel, Ankara'yı devler arenasında güçlü bir aktör yapmak için çalışacaklarını ve Ankara'yı dünya şehri yapmanın hedefleri olduğunu söyledi.

Kalkınma Kurul Başkanı Dr. Mustafa Lale de, dünyada bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmelerin yaşandığına dikkat çekerek, "Bilim, teknoloji, Ar-Ge, inovasyon ulusların rekabette yegane güçleri haline geliyor. Bunu kullanamayanlar kalkınmada da geri kalacaktır. Gelişmiş ülkeler, üretim teknolojilerini gelişmekte olan ülkelere kaydırırken kendileri de ileri teknoloji ürünlerine yöneliyor. Gelişmiş ülkeler Ar-Ge çalışmalarına çok fazla pay ayırıyor. İleri teknoloji üreten bir ülke olmaktan başka çaremiz yok. Hedefimiz ileri teknoloji üreten ülke olmak." dedi. Türkiye'nin önemli projelerinden Bilişim Vadisi için Ankara'nın en uygun şehir olduğunu savunan Lale, "Altyapıdan arazinin durumuna kadar Ankara, Bilişim Vadisi için çok uygun. Ayrıca Ankara'daki üniversitelerin varlığı da Bilişim Vadisi için önemli. Ankara hazine arazisi açısından zengin bir il ve Ankara'nın konumu da dikkate değer." açıklamasında bulundu.

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yaman ise kalkınma ajanslarında bölgesel gelişme ve kalkınmanın ön plana çıktığını belirterek, ajansların işleyiş ve çalışma yapısı hakkında bilgi verdi.

Küpürler