İş Dünyasından Destek Yağdı

Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 aylık maaşını vererek başlattığı 'Milli Dayanışma Kampanyası'na iş dünyasından da büyük destek geldi. Vatandaşların kısa mesaj atarak destek olabildiği kampanyaya önce Cumhurbaşkanı ve bakanlar katkı sunarken ardından birçok kişi ve kurum destek olacaklarını açıkladı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve valilikler aracılığıyla da sağlık çalışanları ve virüsle mücadeleye destek amacıyla birçok şirket ve kurum yardım yapacağını bildirdi.

HALKA HALKA YAYILIYOR

Kampanyaya Limak Holding 7 milyon TL, Tosyalı Holding 5 milyon TL, Sabancı Topluluğu aşı ve serum için 1.7 milyon TL, Fıratpen 2 milyon TL bağışla katıldı. Birçok şirket de sağlık teçhizatı ve gıda yardımı açıklaması yapıyor.

ZİRAATTAN 62 MİLYON TL

Ziraat Finans Grubu: Ziraat Finans Grubu olarak ülkemiz için daha fazlasını yapabilme amacıyla bugün de çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Devletimizin korona virüs ile mücadele sürecinde sağlık politikaları ve ekonomik yardımlarına destek olabilmek amacıyla Milli Dayanışma Kampanyası'na her bir çalışanımız adına net bir asgari ücret tutarında olmak üzere toplam 62 milyon 300 bin lira bağışta bulunuyoruz.

TÜRKTELEKOM'DAN 40 MİLYON TL

Türk Telekom: Milli Dayanışma Kampanyası'na 40 milyon TL'yi aşkın bağışla katılıyoruz.

TMSF'DEN 20 MİLYON TL

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF): Milli Dayanışma Kampanyası'na fonun yönettiği şirketler ve iştirakleri üzerinden toplamda 20 milyon liralık destek sağlanacak. TMSF Başkanı ve Kurul Üyeleri de bir aylık maaşlarım bağışlayacak.

TİMDEN 15 MİLYON TOBB'DAN 10 MİLYON DEİK'DEN 10 MİLYON İTO'DAN 5 MİLYON TL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Milli Dayanışma Kampanyası'na TOBB olarak 10 milyon lira destek sağlayacağız.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: Milli Dayanışma Kampanyası'na; 95 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu TİM ailesi olarak 61 İhracatçı Birliğimiz ile 15 milyon TL destek veriyoruz.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç: Milli Dayanışma Kampanyası'na Türkiye'nin en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası olarak 5 milyon TL katkı sağlayacağız.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak: DEİK Ailesi olarak 10 milyon TL destek veriyoruz. Bu küresel soruna karşı yürüttüğümüz ulusal mücadelemizi dayanışmayla kazanacağız.

İS BANKASI GRUBU 10 MİLYON TL’LİK KAYNAK AYIRDI

İş Bankası Grubu: Türkiye İş Bankası ve iştiraklerinden Şişe ve Cam Fabrikaları, TSKB, İş Finansal Kiralama, İş GYO, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, İş Yatırım Menkul Değerler, iş Yatırım Ortaklığı katkı sundu. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ile varılan mutabakat ile; belirlenecek hastanelerin ihtiyaç duyduğu vantilatör, video laringoskop, maske, tulum, eldiven ve benzeri malzeme tedarik edilecek. Bakanlık bünyesindeki hastanelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmak üzere 10 milyon TL'lik kaynak ayrıldı.

ANKARA KALKINMA AJANSINDAN 15 MİLYON TL’LİK BÜTÇE

Ankara Kalkınma Ajansı: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın kalkınma ajansları aracılığıyla Kovid-19 ile mücadelede uygulayacağı planın birinci aşaması olan "Kovid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı"nı başlattı. Programla, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik adi çözüm sunan projeler için toplam 15 milyon lira bütçe ayrıldı. Destek tutarının asgari 200 bin lira, azami 1,5 milyon lira olduğu programa, Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden başvuru yapılabilecek.

SAVUNMA SANAYİ 10 MİLYON TL İLE HAREKETE GEÇTİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB): Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ), ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, STM, SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ ve TEI-TUSAŞ firmaları kampanyaya toplamda 10 milyon Ura bağışta bulundu. Başkan İsmail Demir'in de katkıda bulunduğu kampanyaya, SSB'nin iştirakinin olduğu şirketlerin yönetim kurulu başkan ve üyeleri 1 maaşlarını bağışladı.

LİMAKTAN 7 MİLYON TL

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkam Nihat Özdemir: Biz de valilik aracılığıyla 7 milyon TL bağışta bulunuyoruz. Buna ilave iştiraklerimiz vasıtasıyla koli ve tıbbi malzeme yardımları yapıyoruz.

TOSYALIDAN 5 MİLYON TL

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkam Fuat Tosyalı: Tosyalı Holding olarak bu kampanyaya 5 milyon Ura bağışla destekte bulunuyoruz.

YILDIZ HOLDİNGDEN 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker: Kızılay ile iş birliği yaparak, karantina altında bulunan 20 bin kişiye gıda ürünlerimizi ulaştırdık. Bezmialem Üniversitesi Hastanesinde kullanılmak üzere; yoğun bakım monitörü, ultrasonografi cihazı, EKG cihazı, defibrilatör, laringoskop, videolaringoskop, steteskop gibi tıbbi cihazların yanı sıra hijyen uygulamaları için dezenfektan el antiseptiği, yer yüzey dezenfektanı gibi toplam 3 bin adetlik medikal ürün ve malzeme desteğinde bulunduk. Deniz Feneri Derneği aracılığıyla her ay 10 bin aileye düzenli gıda yardımımız devam ediyor.

SABANCIDAN AŞl VE SERUM İÇİN 1.7 MİLYON TL

Sabancı Topluluğu: Sağlık Bakanlığı'na koronavirüs ile mücadele için 150 bin adet tanı kiti, aşı ve serumunun geliştirilmesi için yapılan çalışmalarda kullanılmak üzere 1.7 milyon lira bağış yapacak. Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper, "Bu zorlu süreçte de dayanışma ruhu ile ülkemiz ve insanımız için imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu salgından ancak bilim ve teknoloji ile çıkacağımıza inanıyoruz. Bu inanç ile Sabancı Topluluğu'nun tüm teknoloji ve bilim imkanlarını seferber ettik" dedi.

Vakıf Katılım: Vakıf Katılım ailesi olarak Dayanışma Kampanyası'nın bir parçası olmak istedik. Bu kapsamda her bir çalışanımız adına net bir asgari ücret tutarında olmak üzere toplam 5 milyon TL'lik bağışta bulunuyoruz.

E-TİCARET SİTELERİNDEN BÜYÜK DESTEK

Trendyol: Sağlık çalışanlarımıza destek olmak adına, Sağlık Bakanlığı'na 5 milyon TL değerinde malzeme ve ekipman bağışı yaptık. Milli Dayanışma Kampanyası'na da katılıyor ve kampanyaya 1 milyon TL bağış yapıyoruz.

Sahibinden.com: Sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sağlık Bakanlığına 1 milyon TL bağışta bulunurken, ek olarak devlet üniversitesi hastanelerinin acil ihtiyaç duyduğu teçhizat ve tıbbi malzemelerinin tedariki için de 1 milyon TL'lık fon ayırdı.

N11.com: Korona virüse karşı yürütülen mücadele kapsamında sağlık personelinin doğabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığına 1 milyon TL bağış yapacağız.

Hepsiburada.com: Sağlık personelinin kullanımı için Sağlık Bakanlığı'na, 500 bin adet cerrahi maske ve 500 bin adet muayene eldiveniyle destek verilecek.

AMBULANSLARA ÜCRETSİZ AKARYAKIT

Shell &Turcas: Sağlık Bakanlığı bünyesindeki sağlık çalışanları, ambulanslar ve diğer araçların kullanımı için bakanlığın uygun gördüğü şekilde dağıtılmak üzere 5 milyon TL değerinde akaryakıt desteği sağlıyor.

BP Türkiye Ülke Başkam Joe Murphy: Nisan boyunca İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne ait ambulanslara BP istasyonlarımızda ücretsiz akaryakıt desteği vereceğiz. 1 milyon TL değerinde akaryakıt teminini kapsayacak.

FIRATPENDEN 2 MİLYON TL

Fıratpen: Fıratpen Ailesi olarak 2 milyon TL bağışta bulunuyoruz.

ÜRÜN KİTİNDEN MAAŞLARA KADAR

Ankara Sanayi Odası (ASO): Milli Dayanışma Kampanyasına 500 bin liralık bağışla destek verdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK):EPDK Başkam Mustafa Yılmaz, kampanyaya 3 aylık maaşım, kurul üyeleri de birer aylık maaşlarım bağışladı.

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal: Milli Dayanışma Kampanyası'na, ben de bu ayki maaşımla katılıyorum.

DeFacto: Başakşehir Devlet Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesine her hastaneye bin adet olmak üzere 3 bin adet ürün gönderildi. Benzer ürün setleri her gün İstanbul genelindeki 500'den fazla sağlık çalışanına ulaştıracak.

2 MİLYON TL’LİK ATO DESTEĞİ

Ankara Ticaret Odası (ATO): Gürsel Baran Başkanlığındaki ATO Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası'na 2 milyon lira katkıda bulunma kararı aldı.

KAMPANYAYA ‘ENERJİ’ VERDİLER

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER): Kampanyaya 3 milyon TL destek verecek.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB): Milli dayanışma kampanyasına 50 bin TL'lik destek verilecek.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR): Kampanya kapsamında 1 milyon lira bağış yaptığını duyurdu.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS): Üyelerimize 2020 üyelik aidatlarını ve bu yılki zekatlarını başlatılan kampanyaya bağışlamaları çağrısında bulunduk.

Küpürler