EXPO ve Ankara

Ankara Kalkınma Ajansı, son günlerde gündemde önemli yer tutan ve 2020 yılında düzenlenecek olan EXPO 2020 dünya fuarı kapsamında; EXPO hakkında genel bilgi sunmayı ve Ankara’nın EXPO 2020 adaylık çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlayan “Dünyaya Açılan Kapı 'EXPO' ve ANKARA” adlı bir çalışma hazırlamıştır.

160 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Dünya Sergisi ya da Dünya Fuarı anlamına gelen EXPO, dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirilmektedir. Dünya kupası ve olimpiyatlardan sonra dünyadaki en büyük üçüncü organizasyon olarak anılan ve bu nedenle, dünyaya açılan bir kapı olarak nitelendirilebilecek EXPO'ya ev sahipliği yapabilmek için dünya şehirleri kıyasıya rekabet etmektedirler. EXPO’nun düzenlendiği şehre çok büyük ekonomik katkılarda bulunduğu ve kalkınma açısından bir sıçrama yarattığı geçmiş örneklerden bilinmektedir. Ankara, EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmak için Türkiye’nin adayı olma niyetindedir ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ankara Kalkınma Ajansı Araştırmalar Serisi’nin ikinci yayını olan “Dünyaya Açılan Kapı 'EXPO' ve ANKARA” adlı çalışmada EXPO hakkında bilgiler sunularak, EXPO’nun kısa tarihçesi ve düzenleyici kurum olan Uluslararası Sergiler Bürosundan (BIE) bahsedilmektedir. Ayrıca, EXPO türleri, EXPO düzenlemek için izlenmesi gereken süreç ve son 50 yılda düzenlenen EXPO’lar ile yakın gelecekte düzenlenecek EXPO’lar hakkında bilgiler verilmektedir. Bununla beraber, çalışmada EXPO’ların düzenlendiği şehre ve ülkeye katkıları ortaya konulmakta ve Türkiye’nin EXPO ile olan ilişkisinden bahsedilmektedir. Sonuç olarak, EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmak için Türkiye’nin adayı olma noktasında Ankara’nın sahip olduğu avantajlar ortaya konularak Ankara’nın EXPO 2020 konusundaki iddiası ortaya konulmaktadır.