En Çok Nüfus Etimesgut'ta

Başkent'in en çok göç verdiği kent ise İstanbul.

Nüfus yoğunluğu en çok Etimesgut'ta "Ankara Bölge Planı 2011 -2013" araştırmasına göre nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe Etimesgut

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Ankara Bölge Plam 2011-2013 araştırmasının sonuçlan açıklandı. Rapora göre nüfusu 4.8 milyona yaklaşan Ankara'da ilçe nüfus büyüdüklerinin farklılık gösterdiği belirlendi. En büyük 5 ilçe Keçiören, Çankaya, Yenimahalle, Mamak ve Sincan'ın Ankara nüfusunun 68.7'sini, en küçük Kalecik, Ayaş, Güdül, Çamlıdere ve Evren'in ise yalnızca yüzde 1.09'unu oluşturduğunu ortaya çıktı. Raporda Başkent'te yaşanan göç olgusuna da dikkat çekildi. Ankara'nın en çok İstanbul'dan göç aldığı, en çok İstanbul'a göç verdiği öğrenildi.

Yerleşim yerlerinin nüfusa göre kademelendirilmesine bakıldığında Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle ilçeleri 1. düzey, Altındağ, Beypazarı, Çubuk, Gölbaşı, Polatlı, Pursaklar, 2. düzey, Akyurt, Elmadağ, Haymana, Kazan, Nallıhan ve Şereflikoçhisar ilçeleri 3. düzey, Ayaş, Bala, Çamlıdere, Evren, Güdül, Kalecik, Kızılcahamam ilçeleri ise 4. düzey olarak gruplandırıldı. Etimesgut'ta kilometrekareye 7 bin 87 kişi düşerken Balâ'da bu sayı 9 olarak dikkat çekiyor. Ankara nüfusunun yüzde 63'ünü oluşturan Etimesgut, Keçiören, Çankaya, Yenimahalle ve Altındağ ilçelerinde kilometrekareye 2 bin kişi düşüyor. Araştırmada bölgenin 2009 yılı itibariyle net göç hızının binde 8 olduğu bildirildi. Ankara'nın 2008-2009 döneminde en çok İstanbul, Çorum, Yozgat, Kırıkkale, İzmir, Konya, Çankırı, Antalya, Kırşehir ve Samsun'dan göç aldığı ortaya çıktı.

Küpürler