EMITT'te başkent konuşuldu

Bu yıl “başkent” konsepti ile turizm profesyonellerinin ve ziyaretçilerin karşısına çıkan Ankara, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteği ile bir turizm destinasyonu olarak geldiği noktayı uluslararası arenada sergileme şansı buldu.  

Ankara bu yıl EMITT’te birçok kurum ve kuruluş, yerel yönetim temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile yer aldı. Ankara standında Beypazarı, Kızılcahamam, Altındağ, Nallıhan, Polatlı, Keçiören ilçeleri ile Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara İl Özel İdaresi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası masa açarak kültürel değerlerini ve çalışmalarını katılımcılara anlatma fırsatı buldu. Çok sayıda devlet adamı ve bürokratın gezdiği Ankara standını; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Müsteşar Özgür Özaslan, Ankara Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Ankara İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan,  Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Balamir Gündoğdu, İl Kültür Turizm Müdürü Doğan Acar,  Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur, Ankaralılar ve Ankarayı Tanıtma Vakfı Başkanı Halil Şıvgın yanı sıra bir çok isim ziyaret etti.

“Artık Ankara’da turizm konuşuluyor”

Bu yılki çalışmalara destek veren Ankara Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı hazırlıklara ve fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Ankara olarak çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Balcı şunları kaydetti: “Sayın Valimiz Alaaddin Yüksel’in destek ve yönlendirmeleri ile bu yıl daha farklı bir Ankara standı ve konsepti ile ziyaretçilerin karşısına çıktık. EMITT’in çok önemli bir platform olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve Ankara’nın başkent olması sebebiyle bu tür organizasyonlarda ülkemize yakışır bir biçimde temsil edilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.”

Balcı açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ankara’nın ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu yaptığımız araştırmalar çok net olarak ortaya koymuştur. Ajans olarak bize düşen bu potansiyelin açığa çıkmasıdır. Gerek destek programlarımızla gerek yerel aktörlerle birlikte yürüttüğümüz çalışmalarla bu potansiyeli harekete geçirmeye çalışıyoruz. Ve şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, faaliyete geçmemizin üzerinden çok kısa, bir buçuk yıl gibi bir süre geçmesine rağmen, Ankara’da turizmin konuşulmasında, kurumlarıyla, yerel yönetimleriyle, sivil inisiyatifi ile bu yönlü çabaların ele alınmasında önemli yol kat ettik."