Bosna Hersek’e Çalışma Ziyareti

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından Saraybosna’ya yapılan çalışma ziyareti kapsamında Saraybosna Ekonomik Bölgesi Kalkınma Ajansı, Saraybosna Kantonu Ekonomi Bakanlığı, Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası, Bosna Hersek İle İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BIGMEV), T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ve TİKA Bosna Hersek Saraybosna Program Koordinasyon Ofisi’ne çalışma ziyaretinde bulunuldu.

Saraybosna Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılının Nisan ayında Saraybosna Kalkınma Ajansı’nın Ankara Kalkınma Ajansı’na yapmış olduğu ziyaret kapsamında iki ajans arasında protokol imzalandı. Bu kapsamda ikili iş birlikleri geliştirme, birlikte proje yapma ve ticari heyetler arasında B2B toplantıları düzenleme konularında mutabakata varıldı. 18 Haziran 2019’da Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Erdem Koçoğlu tarafından Saraybosna Kalkınma Ajansı ziyaret edilerek önümüzdeki düzenlenmesi muhtemel iş birlikleri ve yatırımcıların karşılıklı olarak bölgeye çekilmesi konuları istişare edildi.

Çalışma ziyareti kapsamında Saraybosna Kantonu Ekonomi Bakanı Haris Basic makamında Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık’ı ağırladı. Toplantı sırasında Ankara’nın mevcut potansiyelini bildiğini belirten Sayın Basic, Saraybosna Kalkınma Ajansı’na tecrübe aktarımı konusunda destek verilmesi gerekliliğini vurguladı. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Saraybosna Kalkınma Ajansı ile yakın iş birliğinin devam ettirilmesini söyleyerek Ankara Kalkınma Ajansı olarak TechAnkara Proje Pazarı etkinliğine Saraybosna Kalkınma Ajansı’nı davet etti.

Bosna Hersek Federasyonu Ticaret Odası’nda otomotiv, enerji ve tekstil konularında B2B toplantılarının düzenlenmesi ve karşılıklı heyetlerin ağırlanması hususunda önümüzdeki dönemde yapılacak temaslar hakkında görüşüldü.

BIGMEV Vakfı yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantıda ise ekonomik boyutuyla bölgenin potansiyeli değerlendirilerek Ankara’dan gelecek yatırımcılara yönlendirme ve danışmanlık desteği verebileceklerini belirttiler.