Başkent AB Yolunda Kenetleniyor

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" kapsamında desteklenen "Başkent AB Yolunda Kenetleniyor" projesinin açılış toplantısı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Ankara Valisi Alâaddin Yüksel'in katılımı ile 26 Ekim 2011 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Ankara Kalkınma Ajansı’nın proje ortağı olarak yer aldığı program ile Başkentlilerin Avrupa Birliği sürecine ilişkin bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Toplantıda konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Ankara'ya gelen Avrupalıların şehrin gelişiminden etkilendiğini kaydederek, ''Ankara'nın mutluluğu ve huzuru, Türkiye'nin mutluluğu ve huzurudur. Ankara huzurluysa, Türkiye huzurludur. Bizler burada mutluysak, Türkiye mutludur. Ankara ne kadar dik durursa, milletimizin başı da o kadar dik durur'' dedi. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, tüm Türkiye'nin Van'daki depremzedeler için seferber olduğunu da belirterek, ''Bu olay gösterdi ki, bu ülkenin birlik ve beraberliğini, bu ülkenin kardeşliğini kimse bozamaz'' dedi.

Bağış, Ankara'nın gelişimine ilişkin, ''Ankara kendi dertlerini çözemeyen bir şehir iken, şimdi sadece Türkiye'nin değil, bölgenin sorunlarına eğilebilen bir kent haline geldi. Bugün Gazze'nin gözü, kulağı Ankara'dır. Saraybosna'nın gözü, kulağı Ankara'dır. Bugün Ankara, bölgemizdeki insanların sadece bizim vatandaşlarımızın değil, Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkaslarda da insanların umudu haline gelmiştir. Ankara farklı bir noktada'' diye konuştu.

Avrupa Birliği sürecinin, Türkiye'nin bölgenin umudu haline gelmesinde önemli payı olduğunu vurgulayan Bağış, ''Türkiye çok farklı bir ligde oynuyor. Ankara, dünya başkentleri arasında çok farklı bir noktada. Bizi farklılaştıran, Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu, bu coğrafyanın en kıymetli pasaportlardan biri haline gelmesine sebep olan Avrupa Birliği sürecimizdir'' dedi.

Bağış, Türkiye'nin sıçramanın eşiğinde olduğunu kaydederek ''OECD, 2050 yılında Almanya'dan sonra Avrupa'nın 2. büyük ekonomisi olarak Türkiye'yi gördüğünü ilan ediyor'' ifadelerini kullandı.

VALİ YÜKSEL:  ANKARA AB’YE HAZIRDIR

Ankara Valisi Yüksel ise illerin teknik ve idari kapasitelerinin artmasının hedeflendiğini belirterek, 79 ilden 25'inin programdan yararlanacağını söyledi. Yüksel, 25 ilden birinin de Ankara olduğunu kaydederek, personel eğitimleri, ortaklıklar konularında çalışmalarından dolayı Ankara'nın seçildiğini belirtti. Yeni yüzyılda hukuk, hak ve özgürlük tanımlarının yeniden tartışılmaya başlandığını, birey ve demokrasi gibi sözcüklerin yeniden anlam kazandığını anlatan Yüksel, ''Bütün dünya sorunlarının ortak akılla çözülebileceği hususunda herkes için umut ve de yaklaşılması, uğranılması gereken bir liman olduğuna hiç bir şüphe yoktur'' ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'ni bir değerler manzumesi olarak tanımlayan Yüksel, 'imtiyazlı ortaklık' ve diğer söylemleri eleştirdi. Yüksel, 1856'da Avrupalı olduğu kabul edilen Türkiye'ye dayatma yapılamayacağını ifade ederek, Ankara olarak refah ve mutluluğu tüm Türkiye'de olduğu gibi medeniyet hedefi olarak kabul ettiklerinin altını çizdi.

Ankara'nın medeniyet yolunda ilerleyeceğini vurgulayan Yüksel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her türlü ilişkide sağlam bir köprü, köklü bir tarih ve tertemiz bir maziye sahip olduğunu belirtti. Yüksel, Ankara'nın AB üyelik hedefine mutlak bir hedef olarak gördüğünü kaydederek, ''Ankara, Avrupa Birliği'ne hazırdır'' dedi.

Toplantıda daha sonra, İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Dr. Şentürk Uzun tarafından gerçekleştirilen  "Başkent AB Yolunda Kenetleniyor" projesinin  tanıtımı yapıldı. Toplantı düzenlenen kokteyl ile son buldu.