Bakan Yılmaz Ankara ilçelerini ziyaret etti

Bakan Yılmaz Ankara ilçelerini ziyaret etti

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde incelemelerde bulunarak yerelden kalkınma örneklerini yerinde gezdi. Ankara Kalkınma Ajansı’nın Nallıhan’da gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında da bilgi alan Bakan Yılmaz; “Nallıhan gibi ilçelerimizin artması lazım, çünkü 2023 hedeflerimize ulaşmamız için kalkınmayı toplumun kılcal damarlarına kadar yaymalıyız” diye konuştu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ankara’nın Nallıhan ve Beypazarı ilçelerinde incelemelerde bulunarak bir dizi toplantıya katıldı. Bakan Yılmaz’a incelemelerinde Ankara milletvekilleri Nurdan Şanlı, Emrullah İşler, Cevdet Erdöl, Ankara Vali Yardımcısı, Kemal Karadağ, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı da eşlik etti.

Bakan Yılmaz ilk olarak Nallıhan İlçesi’nde kaymakamlığı ziyaret ederek, Kaymakam İsmail Altan Demirayak’tan ilçe ile ilgili brifing aldı. Daha sonra, Ayhan Sümer Kültür Merkezi’nde düzenlenen Nallıhan İğne Oyaları Kooperatifi’nin etkinliğine katılan Bakan Yılmaz, Nallıhan’da yerelden kalkınma örneklerini inceleme fırsatı buldu. Bakan Yılmaz burada yaptığı konuşmada bölgesel kalkınmaya büyük önem verdiklerini bildirdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Kalkınma Bakanlığı olarak Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı kurduk. Çalışmalar hızla devam ediyor, Ankara’da kurulalı iki yıla yaklaşan kalkınma ajansımız çok güzel çalışıyor”, şeklinde konuştu. Kalkınmanın çok aktörlü bir süreç olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, “Kamu kurumları başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin varlığı kalkınma için olmazsa olmaz. Kalkınmaya mutlaka yerel unsurları katmalıyız. Nallıhan’da yapılanlar bunun en güzel örneği. Burada kırsal kalkınma sadece tarım olarak görülmemiş, tarımın yanına turizmde eklenmiş. Nallıhan gibi ilçelerimizin artması lazım çünkü 2023 hedeflerimize ulaşmamız için kalkınmayı toplumun kılcal damarlarına kadar yaymalıyız.” şeklinde konuştu. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra Nallıhan İğne Oyası Müzesi’ni ve Nallıhan’da tarihi hanları ve buralarda yer alan iğne oyası atölye ve satış ofislerini gezdi. Nallıhanlı hanımların becerilerinden etkilendiğini ifade eden Bakan Yılmaz, vatandaşlarla da sohbet etti.

Kayıp Kent Juliopolis

Bakan Yılmaz’ın öğleden sonraki programı Nallıhan’ın Çayırhan Beldesi’nde gerçekleşti. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, “Juliopolis Nekropolü’nün Turizme Kazandırılması Projesi” tanıtım toplantısına katıldı. Çayırhan Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleşen tanıtım toplantısına yetkililerin yanı sıra vatandaşlardan da çok sayıda katılımcı yer aldı. Çayırhan Belediyesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından yürütülmekte olan projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı beldelerinde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “1986 yılından beri varlığı bilinen nekropol alanının planlı kazılarla açığa çıkması, buradaki eserlerin koruma altına alınarak gelecek kuşaklara ulaştırılması son derece önemlidir, bu açıdan bakanlığımıza ve ajansımıza teşekkürlerimi sunarım” şeklinde konuştu. Daha sonra kürsüye gelen Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Ankara Kalkınma Ajansı olarak yerel potansiyelleri harekete geçirecek çalışmaları desteklediklerini hatırlatarak, “Juliopolis Nekropolünün Turizme Kazandırılması Projesi”nin hem bölge için hem de ülke için son derece anlamlı bir proje olduğunu vurguladı. Toplantıda Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Melih Arslan, Bakan Yılmaz ve beraberindeki milletvekillerine Kayıp Kent Juliopolis hakkında bilgi verdi ve bugüne kadar buluntularda elde edilen eserlerle ilgili sunum yaptı. Son olarak kürsüye gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Nallıhan’da ciddi bir yerel kalkınma modeli gördüğünü ifade etti. Ankara Kalkınma Ajansı’nın Nallıhan’da önemli destekler gerçekleştirdiğini kaydeden Bakan Yılmaz, Ankara’nın tüm ilçelerinde yerel potansiyeli harekete geçirecek çalışmaların aynı kararlılıkla sürdürüleceği mesajını verdi.

Bakan Yılmaz ve Ankara milletvekilleri Beypazarı’nda

Bakan Cevdet Yılmaz, Ankara milletvekilleri Nurdan Şanlı, Emrullah İşler, Vali Yardımcısı Kemal Karadağ ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ile Nallıhan ve Çayırhan ilçelerinin ardından, Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp'i makamında ziyaret etti. Yılmaz da ziyarette yaptığı konuşmada, Kalkınma Ajansı tarafından Beypazarı'na verilen desteklerin çok önemli olduğunu, bakanlığının amacının taşra ilçelerinde ekonomik açıdan dengeyi sağlamak olduğunu söyledi.

Bakan Yılmaz, gelişmişliğin devlet eliyle değil özel sektör aracılığı ile yapılması gerektiğini ifade ederek, ''Beypazarı'nın, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 6 projesinin kabul edilmesi bizleri son derecede mutlu etmiştir. Projelerin arasında özel girişimcilerin olması da ayrıca ilçenin bu konuya verdiği önemin önemli bir göstergesidir'' dedi.

Beypazarı'nın mevcut potansiyelini ortaya çıkarmış bir ilçe olduğunu belirten Bakan Yılmaz, bölgede rol model olduğunu kaydetti.  Bakan Yılmaz: ''Alt yapısı hazır, doğal güzelliklerinin yanına termal kaynaklarını da ekleyen Beypazarı, büyük bir potansiyele sahip. Turizm alanında 6 projeye imza atan ilçe, önümüzdeki dönemde alternatif ürünler için de projelerini mutlaka sunmalıdır.” dedi.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler akşam saatlerinde Ankara'ya döndü.