Araştırma ve yeniliğinde başkenti Ankara

Ankara Kalkınma Ajansı Araştırmasından derlediği bilgilere göre, bilişim faaliyetlerinde yaratılacak değeri ülke bütününe yaymak konusunda kanal görevi gören bilgi ağlarının Türkiye'de en güçlü olduğu şehir olarak Ankara öne çıkıyor.

Türkiye'de kurulan ilk teknoparka (ODTÜ Teknopark) ev sahipliği yapan, bugün ise Türkiye'deki 28'i faal toplam 39 teknoparkın 6'sının bulunduğu Ankara, teknoloji geliştirme konusunda liderliği elinde tutuyor. Türkiye genelindeki toplam 1.492 ar-ge şirketinin 644'ü, bir başka deyişle yüzde 43'ü Ankara'daki teknoparklarda faaliyet gösteriyor.

Ankara'da, Orta Doğu Teknik (ODTÜ), Ankara, Bilkent, Hacettepe, Gazi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversiteleri teknoparkları yer alırken, bunlar arasında ODTÜ Teknopark, özellikle savunma sanayi firmalarıyla yaptığı çalışmalarla sadece Türkiye'de değil, dünya çapında biliniyor ve Ankara savunma sanayi kümesi ile ortak birçok faaliyet yürütüyor. Türkiye'deki toplam ar-ge personelinin yansından fazlasını istihdam eden Ankara, Türkiye'nin en yoğun ar-ge insan kaynağı potansiyeline sahip şehri. Ekim 2010 itibarıyla Türkiye genelinde istihdam edilen ar-ge personeli sayısı 10 bin 421 kişi iken, bunların 5 bin 982'si Ankara'da çalışıyor.

Araştırmaya göre, Ankara, ar-ge ve teknoloji alanında yabancı yatırım çekme konusunda da lider durumda. Tüm Türkiye'deki teknoparklarda yer alan yabancı ortaklı firma sayısı 57 iken, bu şirketlerinin 33'ü Ankara'daki teknoparklarda faaliyet gösteriyor. Türkiye'deki üniversitelerin teknolojik araştırmaları için TÜBİTAK'tan aldıkları destek tutarı istatistiklerinde de Ankara, ilk 6'da bulunan 4 üniversitesiyle lider konumda bulunuyor. İl bazında TÜBİTAK'a yapılan başvurular ve desteklenmeye değer görülen projeler konusunda da Ankara, diğer illerin oldukça önünde. Araştırmaya göre, ar-ge alanındaki faaliyetleriyle Türkiye'de açık ara birinci durumda bulunan Ankara, ülkeye rekabetçilik ve inovasyon konusunda ciddi bir katma değer sağlıyor.Araştırmaya göre, Ankara'daki teknoparklarda yer alan firmaların yarısından fazlasını yazılım ve bilişim üzerine uzmanlaşan firmalar oluştururken, Türkiye'deki ar-ge projelerinin teknoloji temelli istatistiklerine göre, son 5 yılda Ankara'da gerçekleştirilen 79 projeden 31'i bilişim alanında yapıldı. Türkiye'de son 5 yılda uygulanan bilişim ve ar-ge projelerinin yaklaşık 4'te biri Ankara'dan. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde teknoparklardan yapılan toplanı 301 patent başvurusunun 39'u Ankara'daki teknoparklardan gerçekleştirildi. Bakanlık tarafından desteklenen SANTEZ projelerinin illere göre dağılımını bakıldığında da Ankara, 55 projeyle birinci sırada.