Ankara'ya Portekiz ilgisi

Kurulduğu ilk günden itibaren Ankara’ya yabancı yatırımcı çekmek için girişimlerde bulunan Ankara Kalkınma Ajansı, bu çerçevede çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Portekizli  yatırımcı Angelo Correia, Ankara’ya gerçekleştirdiği iş gezisi kapsamında Ankara Kalkınma Ajansı’nı ziyaret ederek, Genel Sekreter Doç. Dr. Asım Balcı ile görüştü. Görüşmede, Luso-Turca Organizasyonu Sanayi, Ticaret ve Turizm Bölümü’nden Cenan Demirel, Anadolu İşadamları Federasyonu Genel Sekreteri Cuma Kılıç ile Ajans Yatırım Destek Ofisi uzmanları da hazır bulundu.

Görüşmede, Ankara Kalkınma Ajansı uzmanları tarafından Ankara’nın yatırım olanakları anlatılırken, Ajansın yatırımcılara sunduğu hizmetler aktarıldı. Görüşmeden memnuniyet duyduğunu belirten  Angelo Correia, Ankara’yı dikkat çekici bulduğunu kaydetti. Son dönemdeki gelişmelerin önemine değinen Correia, yakın gelecekte Ortadoğu'da yatırım yapılacak ve sermaye getirilecek en iyi ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye'nin son yıllarda sergilediği siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı görünümün davetkar olduğuna da vurgu yapan Correia, doğu, batı ve İslam kültürlerini sentezleyerek bunların birlikte çok güzel yaşandığı bir ülke olmasının da bunda etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Angelo Correia, gelişmekte olan ülkelerde bürokrasi ve süreçleri tıkayan yerel birimler sebebiyle yabancı yatırımcıların bu ülkelere girmeye çekindiğini, ancak kendisine yapılan sunumun ardından, ajansların ve özellikle Yatırım Destek Ofisi'nin yabancı yatırımcı adına bürokratik işlemleri yürütecek ve danışmanlık hizmeti verecek olmasının çok önemli ve etkili bir hizmet olduğunu bildirdi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ise, Angelo Correia'ya Türkiye'deki ekonomik idare yapısı hakkında detaylı bilgi verdi. Balcı, Ankara Kalkınma Ajansı olarak Angelo Correia ve Portekizli işadamlarına Ankara'da destek olunacağını vurgulayarak, işbirliği mesajı verdi.

Görüşmenin sonunda Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ziyaretin anısına Angelo Correia'ya, Hitit su destisi hediye etti.

Doğalgaz dağıtımından, çelik inşaat ve yapı malzemeleri üretimine, değerli madenlerden, savunma sanayi ürünleri ticaretine değin birçok sektörde yatırımları bulunan Portekizli işadamı Angelo Correia, aynı zamanda eski bir siyasetçi. Correia, siyasi kariyerinde Portekiz'de İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Kurulu Başkanlığı, Meclis Avrupa İşleri Komisyonu Başkanlığı, Meclis Ekonomi, Maliye ve Planlama Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve 2 dönem Nato Portekiz Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş.