Ankara'nın dış ticaret potansiyeli artıyor

Ankara'nın dış ticaret potansiyeli artıyor

“Yaşam kalitesi yüksek, dünya ile rekabet eden, düşünce ve yeniliğin başkenti Ankara” vizyonu ile yola çıkan Ankara Kalkınma Ajansı’nın bölgenin ihracat kapasitesinin artırılmasına yönelik düzenlediği ‘Dış Ticaret Eğitimleri’ tamamlandı. 24 Ocak’ta başlayan ve ihracatçı adaylarına yönelik olarak düzenlenen eğitim programından Ankara’da faaliyet gösteren ve yazılım, bilişim, savunma sanayi, sağlık teknolojileri gibi alanlarda ileri teknoloji üreten firmalarda çalışan 194 kişi yararlandı.  

Ankara Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı Ankara Bölge Planı’nda belirtilen “Ankara’yı başta katma değeri yüksek sektörler olmak üzere yenilikçilik yoluyla kaliteli ürün ve hizmet çeşitliliği sunarak küresel düzeyde rekabet edebilen bir merkez haline getirmek” ve “bölgedeki insan kaynağı kapasitesini geliştirmek ve beşeri sermayeyi destekleyerek, kalkınmaya yönelik değer üretimini artırmak” amaçları çerçevesinde hayata geçirilen dış ticaret eğitim programı ile Ankara’nın dış ticaret kapasitesinin artırılması amaçlanıyor.

Program ile Ankara’da faaliyet gösteren ve ileri teknoloji üreten firmaların ihracat kapasitelerini artırma ve ihraç pazarlarının çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Alanında uzman kamu ve özel sektör uzmanlarının eğitmen olarak yer aldığı program ile bölgenin yetişmiş dış ticaret elemanı ihtiyacına katkı hedeflenirken, firmaların ihracat kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Programda bir dış ticaret profesyonelinin bilmesi gereken konulardan dış ticaret mevzuatına, uygulanacak prosedürden, uluslararası ticari sözleşmelere değin birçok konu uzmanlarca katılımcılara sunuldu.

Büyük ilgi ile karşılanan eğitim programı sırasıyla; Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş.-Bilkent Cyberpark’ta; Ankara Kalkınma Ajansı Merkezi’nde Ortadoğu Teknopark A.Ş.-ODTÜ Teknokent’te; Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş.-Hacettepe Teknokent’de gerçekleştirildi.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve 194 kişinin başarı ile tamamladığı eğitim programı sertifikaları önümüzdeki günlerde resmi tören ile sahiplerine verilecek.