Ankaralı KOBİ'lere Kalkınma Ajansından 20 milyon TL'lik destek

Ankaralı KOBİ'lere Kalkınma Ajansından 20 milyon TL'lik destek
Ankara'nın 'turizm' ve 'yenilikçilik' alanlarındaki potansiyelini harekete geçirmek için merkezdeki kurum ve kuruluşlara yönelik ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, 20 milyon lirayı bulacak mali destekten Ankara'da faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ'lerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının faydalanabileceğini söyledi.

Başkentin turizm, bilişim ve sağlık alanlarında önemli potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Balcı, ajansın bu alanlarda 'can suyu' niteliğinde destek sağlayacağının altını çizdi. Mali destek programı kapsamında 20 milyon TL'nin yansının 'yenilikçi uygulamalar' başlığına diğer payın da turizme ayrılacağını hatırlatan Balcı, "Türkiye'de 42 uluslararası akreditasyona sahip hastane bulunuyor. Bunun 8'i Ankara'dan. Almanya'da 5, Çin'de de 8 hastane uluslararası akreditasyona sahip. Bu sayı, Ankara'nın Almanya ve Çin'in geneliyle bir olduğunun göstergesi." dedi.

Bir turistin ortalama harcamasının 5 bin dolan bulduğunu, sağlık turizmi için gelenlerin yaptığı harcamanın ortalama 700 dolar civarında olduğunu dile getiren Balcı, bu pastadan Ankara'nın da önemli payı alabileceğini kaydetti. Ankara'daki 82 kongre salonuyla Ankara'nın kongre turizmi konusunda da önemli bir yerde olduğunu söyledi. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Balcı, turizm alanında bu iki başlığın üzerinde durulması ve hareketlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık teknolojileri konusunda da Türkiye'nin 1,6 milyar dolarlık ithalata karşın 190 milyon dolarlık ihracat yaptığım dile getiren Balcı, şunları söyledi:

"Ankara'da bu konuda ciddi atılımlar yapacak firmalar ve kuruluşlar var. Sağlık teknolojileri alanında çalışan firmaların yüzde 40'a yakını Ankara'da. Ankara'da 6 tıp fakültemiz, 5 bin 500 tıp öğrencisi var. Türkiye'deki teknoparkların yüzde 40'ı Ankara'da ve 6 teknoparkta çalışmalar yürütülüyor. Bilişim konusunda yine Ankara çok öncü bir şehir."

Toplantıda Ankara Kalkınma Ajansı uzmanları tarafından da bilgiler verildi. Buna göre ajans, turizm mali yatırım programı kapsamında 10 milyon TL'nin 6 milyon TL'sinin metropol ilçe olarak belirlenen bölgeye, geriye kalan 4 milyon TL'ye de gelişmişlik düzeyi 2, 3 ve 4. seviyede olan ilçelere ayırdı.

Küpürler