Ankara Satranç Tahtası Üzerinde Çok Güzel

Başkentin simgeleri satranç tahtasında buluştu. Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı’nın Ankara Kalkınma Ajansı  (AKA) iş birliği ile oluşturduğu “Ankara Temalı Satranç Takımı’nın tanıtımı geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapıldı. Hem başkent hem de Türkiye için kalıcı bir değere dönüşen özel tasarımlı satranç takımı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Müze Kurucusu Akın Gökyay, konuşmasında            “Satranç tahtası üzerinde Ankara’yı Ankara yapan tüm unsurları görmeniz mümkün. Biz, Ankara’ya gelecek misafirlere, kendi memleketlerine de götürebileceği çok anlamlı bir hediye de tasarlamış olduk. Dünya şehirlerinin olduğu gibi Başkentimizin de temalı bir satranç takımı var. Ankara’yı satranç tahtası üzerinde görmek de çok güzel” diye konuştu.

Tanıtım toplantısına Akın Gökyay’ın yanı sıra Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Gökyay Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay da katıldı.

Dünyada önde gelen şehirlerin, mimari ve anıtsal yapılarını sembolize eden satranç taşları tasarlanıyor. Türkiye’nin Başkenti de Londra Skyline Chess  Set, Rotterdam City Chess, NY City Chess gibi şehirler satrançları serileri arasına girmeyi başardı. Yerel Ürünün Ticarileştirilmesi Destek Programı ile gerçekleştirilen “Ankara’nın Stratejik Tanıtımı: Ankara Temalı Satranç Takımı” projesi kapsamında üretilen “Ankara Satranç Takımı” seri üretime de geçti. Ankara Satranç Takımında ki taşlar, Başkentin çeşitli dönemlerini yansıtan yapılardan oluşuyor. Piyon “Hitt Güneşi Kurusu”, kale “Ankara Kalesi”, at, “Kocatepe Camii”, fil “Anıtkabir”, vezir, “Sheraton Ankara Oteli”, şah “Atakule” olarak simgeleniyor. Satranç takımında Ankara’yı sembolize eden anıtsal yapılar kullanıldı.

Tasarımcılar Abdullah Togay, Merve Coşkun, Ebru Gedik ve M. Ferit Aydın satranç takımını tasarlarken, Ankara’nın mimarlık tarihini ve kültürel mirasını yansıtmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Küpürler