Ankara-Konya arası artık 1 saat 30 dakika

21 Ağustos tarihinde yolculu ilk sefer Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.

Ankara'dan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman ve basın mensuplarıyla birlikte saat 12.40'da YHT'ye binen Bakan Binali Yıldırım, saat 14.20'de Konya Gar'ına geldi. Trenden inişinde çiçeklerle karşılanan Bakan Yıldırım, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Konya  - Ankara arası YHT seferlerinin 23 Ağustos Salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle başlayacağını belirten Bakan Binali Yıldırım, "Bu törene bütün Konyalı vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Tarifeli seferler ise 24 Ağustos Çarşamba günü saat 07.00'de başlayacak ve günde karşılıklı 4 sefer gerçekleştirilecek. Konya-Ankara arası YHT hattı, 4 yıl 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 2006 yılında başladık ve normalde 17 Aralık 2010 günü hattın yapımı tamamlandı. O günden bugüne kadar 100 bin kilometre yolcusuz test sürüşü gerçekleştirildi. Bu hattın yapımında 56 bin ton ray, 805 bin travers, bin 500 kilometre seyir teli ve 434 bin metre yüksek gerilim hattı

kullanıldı. Projenin bedeli ise 1 milyar Türk Lirası oldu" dedi.

"HEDEFİMİZ 2023 YILINA KADAR 10 BİN KİLOMETRE YHT HATTI"

Konya - Ankara arası YHT seferlerinin bilet fiyatlarını da açıklayan Bakan Yıldırım, "Bayram sonuna kadar bilet fiyatları ekonomi sınıfı 10, lüks sınıf ise 15 liradan satışa sunulacak. Bayram sonrası ise ekonomi sınıfı 25, lüks sınıf ise 35 liradan satılacak. Hükümet olarak YHT konusundaki hedefimiz büyük. 2023 yılına kadar 5 bin kilometre daha YHT hattı yaparak mevcut YHT hattını 10 bin kilometreye çıkaracağız. Normal tren hatlarını ise 5 bin kilometre daha artırmış olacağız. Konya - Ankara arası YHT hattının en büyük özelliği Avrupa'da en kısa sürede tamamlanan YHT hattı olması. Avrupa'da bu tür bir YHT hattını yapmak 7 ila 11 yıl arasında bir zaman alıyor. Biz ise 8 aylık test sürüşlerini çıkarırsak 4 yılda tamamladık. Artık Gez Dünyayı Gör Konya'yı lafını duyarak Konya'ya gelmek isteyenlere YHT olanağını sunuyoruz" şeklinde konuştu.