Ankara Kalkınma Ajansı'ndan Hindistan Büyükelçiliği'ne ziyaret

Ankara Kalkınma Ajansı'ndan Hindistan Büyükelçiliği'ne ziyaret

Toplantıda Hindistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dr. A V S. Ramesh Chandra ve Yönetici Asistanı Ayşin Taş hazır bulundular.

Görüşmede Dr. Chandra, Türkiye - Hindistan ilişkilerinde son yıllarda kaydedilen büyük ilerlemelerden bahsederek Hindistan’ın Türkiye’de faaliyet gösterdiği sektörler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Hindistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 6,5 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten Chandra, bunun 2012 hedeflerinin dahi üzerinde bir rakam olduğunu vurguladı ve bu gelişmelerden duyduğu memnuniyeti belirtti. Chandra, siyasi alanda da iki ülke arasındaki ilişkilerin hiç olmadığı kadar yoğunlaştığını ifade etti ve son yıllarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hindistan ziyaretlerini buna örnek gösterdi.

Ankara Kalkınma Ajansı uzmanları ise Dr.Chandra’ya Kalkınma Ajansları ve Ankara Kalkınma Ajansı hakkında bilgi vererek, Ajansın misyonu hakkında kendilerine açıklamalarda bulundular. Ajansın yürüttüğü belli başlı çalışmalar hakkında bilgi verilen toplantıda aynı zamanda Ajans bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Yatırım Destek Ofisi de anlatıldı. Toplantıda, Hindistan ile Ankara arasındaki olası işbirliği alanları ve yabancı yatırımcıların yatırım yapabilecekleri sektörler de ifade edildi. Dr. Chandra, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Hindistan’dan gelecek iş heyetlerinin Ankara Kalkınma Ajansı tarafından bilgilendirilmesinden ve yönlendirilmesinden mutluluk duyacağını belirttiler.

Galeri