Altındağ Belediyesi "Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü"nü aldı

Altındağ Belediyesi "Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu Ödülü"nü aldı

Yaklaşık 2 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının sonucu olan “Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu” ile 2011 yılının "Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu" ödülünü kazanan Altındağ Belediyesi, CerModern’de düzenlenen törenle ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’dan aldı.  

Törende konuşan Günay, Altındağ Belediyesi’nin “Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu” çalışması kapsamında gerçekleştirdiği faaliyetlerden ve ortaya konulan çabanın önemimden bahsederek, Altındağ Belediyesi ve emeği geçenleri tebrik etti.  

Avrupa genelindeki saklı cennetlerin keşfi ve sürdürülebilir turizm gelişiminin teşviki amacıyla gerçekleştirilen destinasyon seçim çalışmaları neticesinde ülkemizden 2008 yılında Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile Edirne, 2009 yılında Kars Kuyucuk Gölü ve 2010 yılında Bitlis Nemrut Krater Gölü seçkin destinasyonlar seçilmişti. 2011 yılı Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Programının teması olan “İyileştirilmiş Fiziksel Mekanlar – Regeneration Of Physical Sites” konusunda en yüksek puanı alan 5 proje finalde yarışmıştı.

Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu (EDEN - European Destinaons of Excellence) 2011 yılı finalistleri “İpek Yolu Üzerinde Mudurnu”, “Safranbolu Eski Çarşı ve Kıranköy”, “Tarsus St. Paulus Kuyusu ve Çevresi” ile “Kütahya Evlerini Yaşatma Projesi” temsilcilerinin de bulunduğu törende ödülü Altındağ Belediye Başkanı Veysel TİRYAKİ aldı.

“Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu” çalışmasının proje olarak sunulması sürecinde teknik olarak destek veren Ankara Kalkınma Ajansı; Genel Sekreter Doç. Dr. Asım BALCI ve Ajans uzmanları nezdinde törende temsil edildi.