Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları Türk Telekom ile Devam Etti

Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları Türk Telekom ile Devam Etti

Ankara Kalkınma Ajansı, “Ankara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları” projesi kapsamında Türk Telekom ile potansiyel tedarikçileri buluşturdu.

“Ankara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları” projesi katma değeri yüksek, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesinin kolaylaştırılması, yerli üreticinin üretim ve tedarik kapasitesinin arttırarak ithal ürünlerin yerli ürünler ile ikame edilmesinin sağlanması amacıyla yürütülmeye devam ediyor. Ankara Yerli Tedarik ve İşbirliği platformu bu kapsamda 2020 yılının ilk ziyaretini Türk Telekom’a gerçekleştirdi. Buluşma öncesinde Türk Telekom firması yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Nesnelerin İnterneti Teknolojileri, Yapay Zeka Teknolojileri, Görüntü İşleme, Büyük Veri Toplama/İşleme, Akıllı Şehir Dikey Bileşeni Çözümleri gibi tedarik talepleri tespit edilerek bu ihtiyaçlara çözüm üretebilecek uygun firmalar tespit edildi

Buluşmada, Türk Telekom özel çözümler, pazarlama ve teknoloji ekibi yetkilileri, Ankara’nın ileri teknoloji içeren yenilikçi projeleri ile bir araya geldi. Türk Telekom’un genel yapısı, tedarik ve ürün geliştirme prosedürleri anlatıldıktan sonra buluşmaya katılan firmalar tarafından ürünler ve özellikleri ile ilgili Türk Telekom yetkililerine on iki sunum gerçekleştirildi.  

Projeler arasında yer alan akıllı enerji bulut platformu, akıllı şehir aydınlatma sistemleri, veri aktarımını donanımsal düzeyde şifreleyen kripto cihazı, nesnelerin iletişim güvenliği çözümleri,  robotik süreç otomasyon yazılımı, akıllı şehirler park yönetimi çözümleri, yapay zeka tabanlı veri görselleştirme projesi, gerçek zamanlı stok kontrol ve etkin depo yönetimi çözümleri, derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı görü yeteneği kazandıran yerli ve milli gömülü sistem, görüntü kıymetlendirme çözümleri gibi önemli teknolojiler Türk Telekom’a sunuldu. Proje sahipleri şirket yöneticileri ile bire bir görüşme ve ürünlerini anlatma fırsatı yakalamış oldu. Türk Telekom’un ihtiyaçları doğrultusunda ilgi çeken bazı ürünlerin şirkete kazandırılması için sonraki görüşmeler de planlandı.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen, yerli teknoloji üreten firmaların yeni satış kanallarının geliştirildiği ve büyük firmaların tedarik ağlarına dahil olma fırsatı yakaladığı  Ankara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları Türkiye’de modern, yerli bir enerji ekipman sanayinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını amaçlayan TEMSAN A.Ş. ve dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden biri olan TÜRKSAT A.Ş. ile devam edecektir.