TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi

TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi

Ankara Kalkınma Ajansının da destek verdiği “Türkiye’nin Yükselen Liderleri temalı 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara Sheraton Hotel’de yapıldı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından düzenlenen, 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED), Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) ve Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği  (OSİAD) ev sahipliğinde Ankara Sheraton Hotel'de yoğun katılımla gerçekleştirildi.

21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara Ticaret Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, ve İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek ve çok sayıda işadamı katılım sağladı.

Zirve Kalkınma için Yatırım ve Kredi İmkanları, Türkiye’nin Sanayi Politikarı panelleri ile başladı. Zirvede ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz TechAnkara markasını ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirile Proje Pazarını tanıttı.

Zirvede konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin IMF’nin satın alma gücü kalitesine göre dünyanın 13’üncü Avrupa’nın 5’inci büyük ekonomisi haline geldiğini söyledi.Asgari ücretle ilgili sürekli tartışmalar olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:
“Ben isterim ki asgari ücret olabildiğince yüksek olsun. Ülkenin kaynakları ve imkanları öyle bir noktada olsun ki, Türkiye’de üstadın dediği gibi ‘öyle bir hayat olsun ki tek tasamız ölüm olsun’ ama hayatın gerçekleri var. Ülkemizin bir geliri var bir sıralaması var. Türkiye’de milli gelire baktığımız zaman asgari ücret en üst seviyelerde. Yeterlimi yetmez. Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin geçim ücreti değildir. Bir kişi için hizmet için verilebilecek o ülkenin imkan ve kaynaklarını zorlayarak belirlenen bir ücrettir.”

Program TÜRKONFED Genel Başkanı Tarkan Kadooğlu’nun Bakan Zeybekci’ye hediye takdiminden sonra son buldu.

Zirvede, Ankara Kalkınma Ajansı’nın yayınlarının tanıtıldığı stant kurularak, Ajans’ın sanayici ve iş adamlarına yönelik destekleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.