Teknolojiyi Geliştir Fikrini Değiştir

ANKARA HÜRRİYET

Teknoloji üretmek isteyen ve yenilikçi fikri olan girişimciler Ankara Üniversitesi Teknokent Prototip Laboratuvarı'ndan ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

PROTOTİP ÇIKARTILIYOR

Yüksek teknoloji alt yapısına sahip laboratuvarda, ürün prototipi çıkarmanın yanı sıra deney ve test çalışmaları da yürütülebiliyor. Girişimcilikte yüksek teknoloji kullanımını artırmak amacıyla kurulan laboratuvarda, fikirlerin tasarıma, tasarımların da ticari ürünlere dönüşmesine zemin hazırlanıyor.

EĞİTİM DESTEĞİ VERİLİYOR

Ankara Üniversitesi (AÜ) ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın iş birliğinde kurulan laboratuvarda, ticarileştirme faaliyetlerine yönelik eğitim ve danışmanlık desteği de veriliyor. AÜ Rektörü Erkan İbiş, "Bizim asıl hedefimiz gençler. Buraya gelsinler fikirlerini hayata geçirmeye çalışsınlar" çağrısını yaptı. 

BU LABORAIUVAR FİKRİ OLAN HERKESE AÇIK

Yenilikçi bir fikri olan ve teknoloji üretmek isteyen bütün girişimciler Ankara Üniversitesi Teknokent Prototip Laboratuvarf ndan ücretsiz faydalanabiliyor. Yüksek teknoloji alt yapısına sahip laboratuvarda ürün prototipi çıkarmanın yanı sıra deney ve test çalışmaları da yürütülebiliyor.

Teknoloji üretmek isteyen girişimciler Ankara Üniversitesi Teknokent Prototip Laboratuvarı'ndan ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Laboratuvan kullanarak deney yapmak veya projelerini test etmek isteyen girişimcilerin internet üzerinden randevu almaları yeterli. Girişimcilikte yüksek teknoloji kullanımını artırmak amacıyla kurulan laboratuvar, fikirlerin tasarıma, tasarımların da ticari ürünlere dönüşmesine zemin hazırlanıyor. Ankara Üniversitesi ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın iş birliğinde kurulan laboratuvarda 4 farklı alanda girişimcilere teknik ve çalışma ortamı desteği sağlanıyor. Aynı proje kapsamında gelişim sürecindeki ürünlerin ticarileştirmesi için eğitim ve danışmanlık desteği de veriliyor.

TASARLA-TESTET-ONAYLA

Proje kapsamında kurulan altyapı 4 ana laboratuvardan oluşuyor. 3B Üretim ve Ölçüm Laboratuvarı'nda 3 boyutlu üretim teknolojileri ile makine, teçhizat, tarım ve sağlık sektörlerinde ihtiyaç duyulan karmaşık geometrili parça prototiplerinin oluşturulması amaçlanıyor. Elektronik laboratuvannda ise, yazılım, bilişim sektörleri başta olmak üzere girişimcilerin ürünlerinde kullandıkları devreler ile kontrol sistemleri tasarlalanarak test edilebiliyor.

ÜRETİM HIZLI MALİYET DÜŞÜK

Mekanik Laboratuvar'da ise girişimciler konvansiyonel üretim teknolojileri ile üretilmesi gereken parçaların prototiplerini imalat firmalarına maliyet hizmeti ödemeden üretebiliyor. Biyokimya Laboratuvarı'nda ise tanm, hayvancılık, gıda ve sağlık sektörlerinde faaliyet göstermek isteyen girişimcilere mekanik ve elektronik üretim ve ölçüm sistemleriyle destek sağlanıyor.