Dr. Mustafa LALE

Dr. Mustafa LALE, 1959 yılında Ankara da doğdu. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden 1982 yılında mezun oldu, yüksek lisansını Araştırma Görevlisi olduğu  Hacettepe Üniversitesi’nde Polimer Kimyası alanında tamamladı. TÜBİTAK’ın yurt dışı Doktora bursunu Türkiye birincisi olarak kazanarak, ileri teknoloji dalı olan Biyoteknoloji alanındaki doktorasını İngiltere’nin Glasgow şehrinde  Strathclyde Üniversitesi’nde 1988-1993 yılları arasında tamamladı. 1994 – 2004 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olarak  çalıştı.

2004 yılında üniversiteden istifa ederek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Daire Başkanlığı görevini üslendi.  Aynı zamanda Türkiye genelinde 15 il’de kurulmuş olan toplam 50.8 milyon Avro’luk hibe bir proje ve Türkiye’nin AB’den aldığı en büyük KOBİ projesi olan, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) projesinde; Proje Koordinasyon Birimi Direktörlüğü görevinde bulundu.

2004 yılında Norveç’de Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Yaz Akademisine, 2005 yılında Pakistan’da Girişimciliğin Geliştirilmesinde Eğitimcilerin Eğitimine, 2010 yılında Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Kamu Diplomasi Eğitimine katılarak buralardan sertifika aldı.

Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal kalkınması, rekabet gücü kazanması, sürdürülebilir büyümeyi yakalaması ve toplumsal refahı artırmasında en önemli araç olan inovasyon konusunda tüm kesimlerde farkındalık meydana getirmek ve bir kültür oluşturmak amacıyla 2007 yılında kurulan İnovasyon Derneğinin  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

2009 yılında kurulan Ankara’nın girişimcilik potansiyelini geliştirip canlandırmak, kamu ve yerel aktörlerle birlikte bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla kurulan Ankara Kalkınma Ajansının Kalkınma Kurulu Başkanlığını sürdürmekte, Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Danışma Kurulu Üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde Müşavirlik  görevlerini yürütmektedir.

Dr. Mustafa LALE, evli ve 3 çocuk babasıdır.