HABERLER

15 Temmuz DİRENİŞ Tiyatro Oyunu Seyirci ile Buluştu

Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Ticaret Odası işbirliğiyle, Ankara Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen “15 Temmuz DİRENİŞ” isimli tiyatro oyunu seyirci ile buluştu.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nde hayatını kaybeden şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu kapsamda, Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Ticaret Odası işbirliğiyle, Ankara Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen “15 Temmuz DİRENİŞ” isimli tiyatro oyunu 13 Temmuz 2017 tarihinde saat 19.00’da MEB Şura Salonu’nda izleyici ile buluştu.

15 Temmuz darbe girişimini birebir yaşan Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler’in o gün kendi yaşadıklarından yola çıkarak derlediği ve yönetmenliğini yaptığı “15 Temmuz, Karanlığa Karşı Direniş” oyununun yapımını ise Müstakil Sahne Sanatları Derneği üstlendi.

Cumhuriyet tarihinin en kanlı girişimi olan 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin ele alındığı oyunun kısa tanıtımı: 

 ''İstiklalimiz ve İstikbalimiz için''

Karanlığa karşı DİRENİŞ

 

Yazan: Türk Milleti

Yönetmen: Mehmet Tahir İKİLER

Reji ast: Kadir ÇÖKLÜ,

Müzik tasarım: İshak 2. Tekgül,

Director/Producer: Sinan AKYOL

Yapım: MÜSSED Müstakil sahne sanatları eğitimi derneği

Işık ve ses: Volkan CANSU,Durmuş GÖKMEN, Sait YILMAZ.

 

Oyuncular: Ömer Faruk NAS, Mehmet Tahir İKİLER, Serkan YAŞAR, Azer can okutan, Ali SAĞ, İshak 2.Tekgül, Erdinç ÖCAL, Kadir ÇÖKLÜ, Serkan KAYA, Celal Murat USANMAZ, Korhan Enis Yavuz, Şevket ÇETİN, Abdullah GÜREL, Mehtap MAMAN ÇÖKLÜ, Özge AYDIN, Hasan ERTEN, Şahset BERBER, Kadir KOÇ, Kazım KOLCU, Ali İmran YILDIRIM, Mustafa BEDİR, Adem PALA, Renan MUTLU, Metin PEKSARI,

KONU: Bir millet istiklali ve istikbali için şahadet şerbetini seve, seve içiyorsa onları unutmamak ve neslimize unutturmamak boynumuzun borcudur. Oyunun her karesinde vatan için kahramanca DİRENEN halkımızı ve göğsünü kurşunlara siper eden Cesur evlatları göreceğiz.
15 Temmuz gecesi yeni bir Çanakkale Destanı yazan kahramanlarımızın gerçek hikayelerine sağır kalmayı seçen bencil yüreklere inat o şanlı DİRENİŞİN sessiz çığlıklarını tarihin tozlu sayfalarına göndermeyeceğiz ve sonrasında olası bir kanlı darbeye karşı hazırlıklı olacağız.
Biz bugün rahat uyuyalım diye o gece canını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi 
UNUTMAYALIM,UNUTTURMAYALIM

Korkaklar, henüz ecelleri gelmeden defalarca ölürler, 
Cesur olanlar ölümü sadece bir kez tadarlar. W.Shakespeare

BASIN ODASI
14

TEMMUZ

2017