HABERLER

15 Temmuz ve Kalkınma Paneli

Ankara Valiliği himayesinde, Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Ticaret Odası işbirliğinde gerçekleştirilen "15 Temmuz ve Kalkınma Paneli", 13 Temmuz 2017 tarihinde Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlendi.

Cumhuriyet tarihinin en kanlı girişimi olan “15 Temmuz Hain Darbe Girişimi”nde hayatını kaybeden şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu kapsamda Ankara Valiliği himayesinde, Ankara Kalkınma Ajansı ve Ankara Ticaret Odası işbirliğinde “15 Temmuz ve Kalkınma” başlıklı panel düzenlendi.

Toplantıya, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti MKYK Üyesi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimin Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ile kamudan, iş dünyasından ve sivil toplumdan çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Ne yapıp edip Türkiye'nin önünü kesip, kendi kararını kendisinin vermediği, ekonomik olarak güçsüz bir ülkeyi nasıl ve ne şekilde oluşturabiliriz anlayışıyla hareket edilmiştir. 15 Temmuz hadisesi bundan ibarettir." dedi.

Türk milletinin 15 Temmuz'da darbecilere karşı sadece ülke tarihinde değil dünya demokrasi tarihinde de eşine rastlanmayan bir direniş gösterdiğini ifade eden Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla darbe girişimine karşı destan yazıldığını söyledi. Elvan, "Türk milleti nasıl İstiklal Harbi'ni unutmamışsa 15 Temmuz'u da hiçbir zaman unutmayacak, geleceğini o birlik ruhundan, istiklal ışığından, vatan ve millet sevgisinden yola çıkarak inşa edecektir." diye konuştu.

Bir ülkenin kalkınmasının güçlü siyasi ve ekonomik istikrarla mümkün olduğunu anlatan Elvan, darbe girişimlerinin temel nedenlerinden birinin Türkiye'nin kalkınmasının ve büyümesinin önünün kesilmesi olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin 15 Temmuz öncesinde de darbe girişimleriyle karşı karşıya kaldığını söyleyen Elvan, "Temel mesele şu. Baktılar ki Türkiye artık kendi kararını kendisi veriyor, büyüyor, güçleniyor, ekonomik olarak bölgesinde çok önemli bir güç haline geliyor. Ne yapıp edip Türkiye'nin önünü kesip, kendi kararını kendisinin vermediği, ekonomik olarak güçsüz bir Türkiye'yi nasıl ve ne şekilde oluşturabiliriz anlayışı ile hareket edilmiştir. 15 Temmuz hadisesi bundan ibarettir." değerlendirmesinde bulundu. Elvan, 15 Temmuz'da Türkiye'nin işgal edilebileceği bir ortamın oluşturulmaya çalışıldığını dile getirerek, "Başaramadılar, bundan sonra da asla başaramayacaklar. Onlar şunu gördüler; artık Türkiye'nin darbelerle önünü kesemezler, kesemeyeceksiniz." diye konuştu.

Darbe girişiminden hemen sonra ülke ekonomisinin bir anda çökeceğini, zor durumda kalacağını düşünenlerin Türkiye'yi ekonomik olarak kıskaca alma arayışı içinde olduklarını vurgulayan Elvan, bu anlamda gelişmiş ülkelerdeki tüm uluslararası basın-yayın organlarının hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde kampanyalar yürütmeye başladıklarını hatırlattı. Elvan, hükümet olarak geçen yılın Ağustos ayından itibaren çok önemli tedbirler aldıklarını belirterek, birçok soruna rağmen 2016'da Türkiye ekonomisinin yüzde 2,9 büyümesinin büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Bu yılın ilk 6 ayına ilişkin bazı ekonomik verileri de paylaşan Elvan, Türkiye'nin bu yıl Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 4,4'lük büyüme hedefini rahatlıkla aşacağını söyledi. Elvan, enflasyonun yıl sonunda tek haneye gerilemesini öngördüklerini belirtti. Elvan, Türkiye'nin yoluna emin adımlarla devam ettiğini vurgulayarak, "Türkiye ekonomisi hain darbe girişimine, iç ve dış tüm olumsuz propagandalara, çıkarılan tüm engellere rağmen hızlı bir şekilde toparlanmış ve gücünü herkese göstermiştir." diye konuştu.

Ekonominin sağlam temeller üzerine oturtulduğunu belirten Elvan, Türkiye'nin bir yandan başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesine kararlılıkla devam ederken bir yandan da hızla reformları hayata geçireceğini kaydetti.

“Milletten İntikam Almak İstediler”

Daha sonra kürsüye gelen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop,  örgütün darbe gecesi milletten intikam almak için TBMM'yi bombaladığını söyledi. O gece şehit olanların birçoğunun tek kurşunla yaşamlarını yitirdiklerine dikkati çeken Şentop, bunun, bitişini kabul eden örgütün buna sebep olan milletten intikam almak istediğinin göstergesi olduğunu belirtti.
Ankara Valisi Ercan Topaca da ülkenin 15 Temmuz'dan sonra daha da güçlendiğini vurgulayarak, "Hepimiz bir endişeye kapıldık ama bunları bertaraf ettik. İçimizdeki hainleri temizlemiş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Milletimiz, ekonomimiz ve demokrasimiz daha da güçlenmiştir. Dolayısıyla, geleceğe daha güvenle ve daha güzel bir şekilde bakıyoruz." dedi.


ATO Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında 15 Temmuz'un FETÖ'ye ve diğer terör örgütlerine karşı verilen mücadelenin yanı sıra Türk milletinin dirilişinin sembolü olduğunu kaydetti. Türkiye'de birçok darbe yapıldığını hatırlatan Baran, "15 Temmuz'u farklı kılan ve önemli bir tarih olarak kayda geçiren halkın tutumudur. 15 Temmuz'da halkın kahramanca bir direniş sergilemesi Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ferasetli tutumu ve liderliği sayesinde millet iradesine sahip çıktı hainlere 'dur' dedi." görüşünü dile getirdi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık da konuşmasında darbe girişiminin Türkiye'nin ekonomik olarak güçlendiği bir dönemde yapıldığına işaret etti. Şayık, Türkiye’nin 2001 krizini atlattığını, IMF borçlarından kurtulduğunu, tüm dünyayı etkileyen 2008 ekonomik krizinden çok az etkilenerek büyümeye devam ettiğini ve kişi başına milli gelirini 3500 dolardan 10 bin doların üzerine çıkardığını hatırlattı. Darbe girişimi ile Türkiye’nin istikrarlı kalkınmasının durdurulmasının hedeflendiğini belirten Şayık, Türk halkının buna karşı koyduğunu vurguladı. Şayık, “Türkiye’de artan ihracat rakamları, artan Ar-Ge yatırımları üreticiye çok çeşitli destekleriyle ekonomisindeki ivmeyi yavaşlatmadan sürdürmektedir.” dedi.

Konuşmaların ardından başlayan panelde 15 Temmuz öncesi ve sonrasına dair değerlendirmeler ve ekonominin geleceği ele alındı. Sabah Gazetesi Yazarı Dr. Şeref Oğuz’un moderatör olduğu ilk oturuma panelist olarak, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Selahattin Toğay, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca katıldılar. Panelin öğleden sonra yapılan, moderatörlüğünü Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir’in yürüttüğü oturumunda panelist olarak Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Fehmi Şendil, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız yer aldı. Basın, akademi ve iş dünyasından önemli isimlerin buluştuğu panelde, 15 Temmuz darbe girişiminin ekonomik sonuçları ele alındı. Panel sonrası hazırlanacak raporun orta ve uzun vadede alınacak tedbirlere kaynak olması hedefleniyor.

 

BASIN ODASI
13

TEMMUZ

2017