HABERLER

Erişilebilir Engelsiz Gören Hastane Projesi

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yürüttüğü “Erişilebilir Engelsiz Gören Hastane” projesi tamamlandı.Proje kapanış toplantısı 10 Temmuz 2017 tarihinde yapıldı.

 Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Sosyal Sorunların Çözümünde Yenilikçi Yöntemler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yürütülen “Erişilebilir Engelsiz Gören Hastane”  projesinin kapanış toplantısı 10 Temmuz 2017 tarihinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Çok sayıda katılımcının ilgi gösterdiği programa, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Ankara 1.Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Öner Odabaş, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Fermanı Kurtel ve Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan katıldı.

Proje kapsamında, hastaneye başvuran engelli bireyler ile hastanede görev yapan engelli sağlık personeline sunulan hizmetlere ve tüm birimlere eşit erişimlerinin sağlanması amaçlanıyor. Proje ile iç ve dış mekan yönlendirmeleri, kabartma krokileri ile yönlendirme tabelaları, kat panoları, bilgilendirme panosu, merdiven ve basamak kaydırmaz bandı, görme engelliler için yere hissedilebilir takip yüzeyi, kabartma tırabzan basamak uyarı levhası, küpeşte gibi fiziksel düzenlemeler yapıldı. Ayrıca, çalışan görme engelli personele ‘Braille Alfabesi Kursu' eğitimi sonunda kursu başarı ile tamamlayan personele katılım belgesi verildi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık projenin önemine vurgu yaptı ve engelli bireylerin sağlık hizmeti sunumuna erişimde kolaylaştırıcı olanakların sağlanması adına sosyal sorunlara gereken önemin verilmesinin ve buna yönelik düzenlemeler yapılmasının gerekliliğine değindi.

 

BASIN ODASI
11

TEMMUZ

2017