5. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu ve Anma Günü

5. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu ve Anma Günü

Ankara’nın sembol ismi ve manevi büyüklerinden olan Hacı Bayram-ı Veli’nin her yönüyle ele alındığı 5. Uluslararası Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumu ve Anma Günü, 12 Mart 2020 tarihinde Ankara’da, TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmaları, Kalem Vakfı Başkanı Prof. Dr. Vahit Göktaş, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık  ve Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından yapıldı. Açılışa Ak Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Adem Solmaz katılım sağladı.

Program; Ankara Kalkınma Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hacı Bayram Veli Üniversitesi , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kalem Vakfı’nın organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu oyuncu ve ses sanatçısı Necip Karakaya’nın yaptığı, Doç.Dr. Fatih Koca’nın tasavvuf müziği dinletisi ile başlayan sempozyum, Hacı Bayram-ı Veli'nin hayatını anlatan belgesel gösterimi ile devam etti.  Açılış konuşmalarının ardından afiş ve kompozisyon yarışmalarında ödül kazanan öğrencilere hediye ve plaket takdim edildi. Ayrıca 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü dolayısı ile Ümitköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ortaokul öğrencisi  Zeynep Rana Karakaya, İstiklal Marşı'nı okudu.

Sempozyumda; Anadolu'nun manevi mimarlarından Hacı Bayram-ı Veli'nin hayatı, yaşadığı dönemin koşulları, tasavvufi görüşleri, dil ve edebiyatı ile dönemindeki Ahiler ve diğer tarikat temsilcileriyle olan ilişkileri ve Hacı Bayram-ı Veli’den Mehmet Akif’e Anadolu’da beka ve istiklal ruhu sekiz farklı oturumda ele alındı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık; “Ankara Kalkınma Ajansı olarak maddi kalkınmanın kesinlikle tek başına yeterli olmayacağı, kalkınma noktasında ilimizin beşeri ve manevi anlamda da kalkınmasını istiyoruz. Bu kapsamda toplumumuza ve insanlığa değer katan, Ankara'nınsembol değerlerinden olan Hacı Bayram-ı Veli’nin her yönüyle ele alındığı Hacı Bayram-ı Veli Sempozyumunun beşincisini Kalem Vakfı ile düzenliyoruz. Ankara Kalkınma Ajansı olarak ilimizin manevi anlamda kalkınmasını sağlayacak programları desteklemeye devam edeceğiz.” dedi